Helmuth Kohl'e AB resmi töreni yapılacak

Helmut Kohl AB tarihinde birlik bünyesinde kendisine resmi cenaze töreni düzenlenen ilk kişi olacak.

HABER MERKEZİ- Bild gazetesinin haberine göre cuma günü vefat eden eski Almanya Başbakanı Helmut Kohl'ü uğurlamak için Almanya'da bir devlet töreni düzenlenmeyecek. Bild gazetesi ulusal çapta bir devlet töreni yapılmamasının, Almanya tarihine damgasını vurmuş eski Başbakan'ın kendi arzusu olduğunu yazdı.
Bu nedenle Kohl sadece Avrupa Birliği çerçevesinde yapılacak bir tören ile uğurlanacak. Almanya'da 16 yıl başbakanlık yapmış olan eski Başbakan için AB çapında bir resmi cenaze töreni düzenleneceği AB Komisyonu tarafından da teyit edildi.

AB Komisyonu Baş Sözcüsü Mina Andreeva, Pazartesi günü Brüksel'de gazetecilere yaptığı açıklamada AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in tören tarihinin bir an önce belirlenmesi için tüm yetkili isimlerle temas halinde olduğunu söyledi.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Pazar günü Bild gazetesine yaptığı açıklamada Helmut Kohl'ün hizmetleri dolayısı ile yaşarken "AB'nin Onursal Vatandaşı" ilan edildiğini söyledi: O nedenle Helmut Kohl'ün hak ettiği gibi bir AB resmi töreni ile uğurlanması için bizzat elimden geleni yapacağım dedi. Resmi cenaze töreninin Strasbourg'da yapılmasının planlandığı bildirildi.

Eski Başbakan için daha sonra da Almanya'da Kohl'ün doğum ve ölüm yeri Ludwigshafen yakınlarındaki Speyer Katredrali'nde bir dini tören düzenlenmesi planlanıyor.