Hakimler ve Savcılar Kurulu'nda işlem tamam

Toplam 13 üyeden oluşan HSK'nın, 7 üyesini HDP ve CHP'siz komisyon atamıştı. Ayrıca HSYK'nın iki eski üyesinin üyelikleri devam ediyor. Son 4 isim ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan.

HABER MERKEZİ - Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun son 4 üyeliği için (HSK) atamalar yaptı. İstanbul'dan atanan Başsavıcı Vekili Akif Ekinci Cumhuriyet Gazetesi iddanamesinde görev almıştı.

Referandum oylaması ile yapısı değiştirilen ve Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’ndan (HSYK) Hakimler Savcılar Kurulu’na (HSK) dönüştürülen oluşuma Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ataması gereken 4 isim belirlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hakimler ve Savcılar Kurulu'na (HSK) yeni atamalar yaptı. Erdoğan bu göreve, Ankara Cumhuriyet
Başsavcı Vekili Hüseyin Şahin ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Akif Ekinci’nin yanı sıra HSYK üyelikleri sona eren Mehmet Yılmaz ve Halil Koç’u kendi kontenjanından atadı. 
İstanbul'dan atanan Başsavcı Vekili Mehmet Akif Ekinci, Cumhuriyet gazetesi iddianamesinde görev almıştı.

Yeni düzenleme ile üye sayısı 13’e düşürülen kuruluşun 7 üyesi daha önce TBMM tarafından atanmıştı. Ancak CHP ve HDP, referandumdaki şaibelere işaret ederek, kurul üyelerinin belirleneceği komisyona üye vermemişti. HSYK eski üyesi iki ismin üyelikleri ise devam ediyor.

HSYK YAPISI DEĞİŞMİŞTİ

Düzenleme ile daha önce 22 kişiden oluşan HSYK lağvedilerek, HSK kuruldu. HSK’nın 13 kişilik üyeleri Adalet Bakanı ve Bakanlık Müsteşarı ile TBMM’nin seçtiği 7 kişi ve Cumhurbaşkanın oluşturduğu 4 kişiden oluşuyor.