İhsan Yüce belgeselinin gösterimi yapıldı

İhsan Yüce’nin 1929’da başlayan ve 1991 yılında son bulan hayatını bütün yönleriyle ele alan “Bir Yeşilçam Hikâyesi İhsan Yüce” belgeselinin ilk gösterimi,gerçekleşti.


HABER MERKEZİ - Yeşilçam oyuncusu İhsan Yüce’nin yaşamını konu alan “Bir Yeşilçam Hikâyesi İhsan Yüce” belgeselinin ilk gösterimi, Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleşti. Gösterimde konuşan dostları, toplumsal bellek için bu belgeselin çok önemli olduğunu dile getirdi.

Yeşilçam’ın usta ismi İhsan Yüce’nin 1929’da başlayan ve 1991 yılında son bulan hayatını bütün yönleriyle ele alan “Bir Yeşilçam Hikâyesi İhsan Yüce” belgeselinin ilk gösterimi, Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleşti. Gösterimde Yüce’nin dostları, eşi ve çok sayıda seveni katıldı.

‘YÜCE’NİN MİRASINI EN İYİ BU BELGESEL TEMSİL EDİYOR’

Gösterimde konuşan Yüce’nin yeğeni akademisyen Barış Zeren, Yüce’nin mirasını en iyi temsil eden şeyin bu belgesel olduğunu belirterek, “Belgeselin yapım aşamasında çok büyük emek var. Yalnızca İhsan Yüce’yi değil bir kuşak sinemacıyı da insanlar tanıyıp görecek. Yüce hakkında belge toplamak isteyenler oldu ama ilk defa böyle bir belgesel oldu” dedi.

‘YÜCE SADECE BİR OYUNCU DEĞİL’

Belgeselin yönetmeni Özgür Güzelgül de bu belgeseli yapmanın çocukluk hayali olduğunu ifade ederek, Yüce’yi sadece bir oyuncu değil, Türkiye sinemasına çok değerler kazandırmış bir şahsiyet olarak tanımladı. Yüce’nin bu coğrafyada gerekli değeri göremediğini belirten Güzelgül, şunları söyledi: 
“Bu yüzden bu filmi yapıp insanlara anlatma gereği duyduk. Film festivallere gidecek daha çağıran her yere Yüce’yi anlatmak için gideceğiz. Ailesinin nasıl karşılayacağını bilemediğimiz için tereddütle başladık bu işe. Ama bize güvendiler. Umarım bu sorumluluğun altından kalkabilmişizdir.”

‘NE ZAMAN SIKIŞIRSAK ONA GİDERDİK’

Yüce’yi kendi çocukluğundan beri tanıdığını aktaran tiyatrocusu Yusuf Ekşi de Yüce’nin kendisine çok yardımlarının olduğunu kaydetti. Ne zaman başları sıkışsa Yüce’nin yanına gittiklerini dile getiren Ekşi, “Tiyatrodan beni çok vazgeçirmek istedi. O kadar film yaptığı halde kirasını ödeyemediğini anlatırdı bana. Herkes severdi onu. Çok yardımsever ve emekçi bir insandı” diye konuştu.

‘BU ÜLKEDE KİMİN DEĞERİ BİLİNDİ Kİ’

Son olarak konuşan Sanatçı Mazlum Çimen ise şunları söyledi: “Bizlerde toplumsal bir bellek kaybı olduğu için böyle bir belgeseli önemsiyorum. Çoğu insan da diğer yönlerini bilmiyor. Bu ülkede kimin değeri bilindi ki o yüzden İhsan Yüce’nin değerinin bilinmediğini söylemek istemiyorum. Bu belgeseli çok önemsiyorum.” (DİHABER)