Kamudan ihraç edilen kişi sayısı: 111 bin 240

Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş, OHAL'ın bir kez daha uzatılmasından sonra yaptığı açıklamada OHAL Komisyonuna 120 bine yakın başvuru beklediklerini söyledi.


HABER MERKEZİ -  Bugün yapılan MGK ve Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalar yapan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, 15 Temmuz'dan sonra ilan edilen OHAL süresince 111 bin 240 kişinin kamudan ihraç ediliğini açıkladı. OHAL komisyonun çalışmalarına başladığını da duyuran  Kurtulmuş, komsiyonun ilk gün çalışmasında 3 bin 28 başvuru aldığını belirtti. Kurtulmuş OHAL komisyonuna 120 bin başvuru beklediklerini de sözlerine ekledi.

Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları;

15 TEMMUZ ETKİNLİKLERİNE 6 MİLYON KİŞİ KATILDI

"15 Temmuz 2016'daki gibi vatandaşlarımızın demokrasimize sahip çıktığını, şehitlerimizi ve gazilerimiz anmaktan geri kalmayacağını gösteren bir etkinlik oldu. 15 Temmuz'un birinci yıl dönümünde yapılan etkinliklere yaklaşık 6 milyon vatandaşımız katılmıştır."

"KHK İLE 111 BİN KİŞİ GÖREVDEN ALINDI"

"FETÖ ile kapsamlı bir mücadele sürdürülüyor. KHK ile birlikte görevden almalar devam ediyor.

111 bin 240 kamu görevlisi KHK'lar ile ihraç edilmiştir. 32 bin 180 uzaklaştırma yapıldı. Bunlardan 35 639'u yapılan incelemer sonucu göreve iade edilmiştir. Toplam kamu görevlilerinin sayısına bakıldığında ihraçlar kamu görevlilerinin yüzde 3,5'i gibi bir rakama tekabül etmektedir.

Bunların finansal kaynaklarının kurutulması Diğer terör örgütlerinden kendilerini ayıran en önemli özellik çok geniş bir finansal kaynağa sahip olmaları. Çok ciddi şekilde topladıkları paralara sahip olan bir örgüt. Örgütle irtibatlı olan 960 şirkete el konulmuş TMSF'ye geçirilmişti.

FETÖ'nün okullarına el konularak işlemler başlatıldı. Hazırlıklar sürdürülüyor. Maarif Vakfımız FETÖ'nün işgal ettiği alanlardaki sorumluluğu üstüne alacak."

OHAL KOMİSYONUNA 120 BİN BAŞVURU BEKLENİYOR

"Bugün mesai saati bitimine kadar 3 bin 28 başvru gerçekleşti. 120 bini aşkın başvuru yapılması öngörülüyor. Çok sayıda dosya ortada olacak. Bu dosyada mükerrer olanlar ayıklanacak.

Bizim 15 Temmuz'a hayatını veren 250 şehide can borcumuz var. Daha fazla çalışacağız. Bu FETÖ'cü eşkıyalardan bunlarla bağlı yanında çevresinde duran herkesten hesap soracağız.

Yani bunların devletten arındırılması darbeci ve örgüt üyelerinin hesap vermesi için bütün yasal yapılar eksiksiz devam edecek.

Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak. Milletten başka hiçbir egemen güç kalmayacak

İç ve dış güvenlik tehditleri ilgili kurumlar tarafından gündeme getirilmiş. Adalet Bakanlığımız adalet ile ilgili bir sunum yapmış ve OHAL kararı meclisten geçmiştir"

"MÜTTEFİKLİK BU DEĞİLDİR"

Fetullan Gülen'in  Wall Street gazetesindeki röportajı hakkında; "Asla sıradan bir röportaj sıradan bir fotoğraf değildir. Sürekli menzil kaybeden, darmadağınık olan üyelerine moral aşılamaya çalışan ve üstü kapalı olarak Türkiye Cumhuriyeti'ne mesaj vermeye çalışan bir görüntü var.

Bir örgütün dileri olara Pensilvanya'da duracak, bir takım gazetelere röportaj verecek... Biz ABD'li yetkililere şunu söylüyoruz: Müttefiklik dostluk bu adamı derdest edip tutuklamayı gerektirir. Ama siz hukuk süreci diyorsanız bu adamın hareket alanını kısıtlayın.

Bunlar son derece açık bir şekilde Türkiye'ye karşı işleşmiş bir suç oluşmuştur."

"MAHKEMELER DE TEK TİP"

Hero yazılı t-shirt hakkında;  "Bu kabul edilebilir bir şey değil. Bakanlar Kurulu'nda da gündeme geldi. Adalet Bakanlığı'mız bu konuda çalışma yapılacak. Mahkemelere tek tip elbise ile gelmeleri sağlanacak.

O tişört göründüğü günden itibaren halkımızdan "Bu adamlar nasıl böyle gelirler" diye yoğun bir talep geldi. Bunlara karşı mahkemelerimiz açık, hukukun üstünlüğü presibi içinde hareket ediyoruz ama tek tip elbise için gerekli düzenlemeleri yapacağız.