Kırılan kalplerin tamiri gerçekten zormuş

Bilim insanları kişilerin "Kırık Kalp Sendromu" adı verilen durumla karşılaştıklarında, aşırı stres nedeniyle kalp yetmezliği yaşayabildiklerini ortaya koydu.

YAŞAM- İskoçya'daki Aberdeen Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, insanın sevdiği birini kaybetme gibi aşırı duygusal stres yaratan durumlarda, kişinin kalbinde kalıcı hasar oluşturabileceğini ortaya koydu. Bu duruma uzmanlar "Kırık Kalp Sendromu" diyorlar. Bu hastalığa takotsubo sendromu da deniyor. Takotsubo, Japonların ahtapot avlamakta kullandığı kafesin adı. Hastaların kalp odacıkları bu kafese benzediği için hastalığa bu ad verilmiş.

BBC Türkçe'nin Times gazetesine dayandırdığı habere göre, İngiliz Kalp Vakfı'nın desteğiyle yapılan araştırma, bu gibi aşırı stres durumları yaşayan kişilerde kalp kaslarında kalıcı hasar oluşabileceğini gösterdi. Araştırmada 52 hasta 4 ay boyunca takip edildi. Araştırmayı yürüten Dr. Dana Dawson "Bu hastaların hiçbir tıbbi müdahaleye gerek kalmadan tamamen iyileşebileceğine inanılıyordu. Ancak araştırmayla birlikte gördük ki hastalığın kalpte çok daha kalıcı etkileri var" dedi. Araştırmada hastaların kalp kaslarında yaralar oluştuğu ve kasların kan pompalama görevini tam olarak yerine getiremediği görüldü.

EN ÇOK KADINLAR ETKİLENİYOR

Sadece İngiltere'de her yıl yaklaşık 3 bin kişinin takotsubo sendromuna yakalandığı tahmin ediliyor. Bunların yüzde 90'ını kadınlar oluşturuyor. Hastalığın belirtileri ise büyük ölçüde kalp kriziyle benzer. Hastalar nefes alamama, göğüs ağrısı ve bayılma gibi şikayetlerle doktorlara başvuruyor.