May: Aşırıcılığa fazla hoşgörü gösteriliyor

İngiltere Başbakanı Londra’daki cami saldırıyla ilgili olarak “İslamofobi dahil aşırıcılığın her türüne çok fazla hoşgörü var” dedi. Olay 'terör saldırısı' olarak ele alınıyor.

DÜNYA - Londra'da bir teravih namazı sonrası camiden çıkanlara düzenlenen saldırı sonrasına İngiltere Başbakanı Theresa May’den açıklamalar geldi.

“AŞIRICILIĞA FAZLA HOŞGÖRÜ VAR”
İngiltere Başbakanı, bir caminin hedef alınması nedeniyle saldırıyı “uyarı olarak nitelendirdi: “Bu, terörizmin, aşırıcılığın ve nefretin farklı biçimler aldığına dair bir uyarıydı. Bununla mücadele etme kararlığımız da kim yaparsa yapsın aynı olmalıdır. Ülkemizde yılladır aşırıcılığa karşı çok fazla hoşgörü var. Buna İslamofobi de dahil." May, aşırıcılığın her türüyle mücadele için ek önlemler alınacağını da belirtti. Son dönemde özellikle Londra’yı hedef alınmasına da dikkat çeken May, “Polis ve güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarının karşılanması için terörle mücadele stratejisi yeniden gözden geçirilecek.” dedi.

OLAY ‘TERÖR SALDIRISI’ OLARAK ELE ALINIYOR
İçişleri Bakanı Amber Rudd da, polisin olaya derhal müdahele ettiğini ve olası bir terör saldırısı olarak ele aldığını belirtti. İçişleri Bakanı, "Hep birlikte kararlılıkla korku ve nefreti yaymaya çalışanların üzerine gideceğiz" dedi. Metropolitan Polis Teşkilatı'ndan yapılan açıklamada, olay sonrası hayatını kaybeden kişinin saldırı sonucu öldüğüne dair bir tespitte bulunmak için henüz erken olduğu söylendi.

BİR AYDA 3. SALDIRI
Pazar gecesi Londra’nın kuzeyindeki Finsbury Park Camii yakınında bir kamyonetin yayaların arasına dalması sonucu bir kişi hayatını kaybetmiş, 10 kişi de yaralanmıştı.yaralı 8 kişinin hastanede tedavisi sürüyor. 3 Haziran’da bir minibüs Londra Köprüsü üzerindeki yayaları ezmiş, daha sonra yakındaki Borough Pazarı'nda araçtan inerek çevredekileri bıçaklamış, olayda 3 saldırgan öldürülmüş, 8 kişi de hayatını kaybetmişti. 22 Mart’ta da Westminster Köprüsü'ndeki yayaların üzerine araç sürülerek gerçekleştirilen saldırıda 6 kişi hayatını kaybetmişti.