'Cahilliğimi kabul ediyorum'

Akşener ve Kahraman arasındaki polemikte ikinci perde. Meral Akşener, bu kez 'meşrep genişliği' ve 'ahlaki seviye' ile yanıt verdi.


GÜNCEL - Meral Akşener, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın kendisi hakkındaki söylediği 'Meral Kılıçdaroğlu' benzetmesinin ardından yaptığı 'Masum bir teşbih' açıklamsına ikinci bir açıklamayla tepki gösterdi. Kahraman’ın kendisine yönelik açıklamasının Meclis Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı adına yapıldığına da dikkat çeken Akşener,

"Benim adımın böylesi bir teşbihe konu olmasını bu minvalde bir kez daha şiddetle kınıyorum. Bu teşbihlerin neden kadınlar bahis mevzu olduğu zaman yapıldığını ise kadına bakışın bir yansıması bağlamında halkımızın takdirine sunuyorum. Ancak sözün ve ilgili açıklamanın sahiplerinin ve destekleyenlerin meşrep genişliği ve ahlaki seviyeleri konusundaki 'cahilliğimi' kabul ediyorum" dedi.

'MEŞREBİMİZ MASUM BİR TEŞBİH OLARAK KABUL ETMEYE MÜSAİT DEĞİL'

Meral Akşener'in Meclis Başkanı Kahraman'ın cinsiyetçi ifadelerine karşı yaptığı açıklamayı Twitter hesabından paylaştı.

Akşener, Twitter hesabından yaptığı açıklama

Mecils başkanı Kahraman’a Twitter üzerinden verdiği yanıtta, 'teşbih sanatının bir mazeret olarak kullanılmasının teşbihin ahlaki zorunluluğunu ortadan kaldırmadığını’ ifade eden Akşener, “Bizim meşrebimiz bunu ‘masum’ bir teşbih olarak kabul etmeye müsait değildir” dedi.

NE OLMUŞTU?

Meclis Başkanı AKP'li İsmail Kahraman ile MHP'denihraç edilen muhalif siyasetçilerden Meral Akşener’in arasındaki polemik, Akşener'in Kahraman hakkında öğrendiği bir duyumu açıklamasıyla başladı.
Akşener, Ramazan ayında düzenlenen bir iftar programında kendisine hakaret ettiğini söylediği Kahraman’a, eleştirilerini kaleme aldığı bir mektup gönderdi. Akşener mektubunda, “İstanbul’da İş Dünyası Vakfı’nca verilen iftarda, bir grup ortak tanıdıklarımızın olduğu iftar masasında yapılan sohbet esnasında, adımın geçmesi üzerine ‘Şu Meral Kılıçdaroğlu mu?’ dediğinizi esefle öğrendim. Bir kadının soyadının ancak evlilik vasıtası ile değişeceği açık bir gerçek olmasına rağmen, bu kadar alçak ve şerefsiz bir yakıştırmayı yapmışsınız” dedi.
Akşener’in mektubuna Kahraman, kişisel yanıt yerine Meclis Başkanlığı adına yanıt verdi. Akşener için ‘Meral Kılıçdaroğlu’ dediğini kabul eden Kahraman, bu ifadeyi ‘masum bir teşbih’ olarak nitelendirdi. Kahraman ayrıca Akşener’i ‘ucuz ve seviyesiz polemik yapmakla’ suçladı.