OHAL Meclis'ten 'kıl tüy' tartışmalarıyla geçti

AKP, “FETÖ” ile mücadele için OHAL istediğini açıklayınca, CHP’li Levent Gök, “Bir AKP’li 15 Temmuz protokolünde FETÖ’cülerin olduğunu söyledi. Önce onları temizleyin” dedi.


Sibel HÜRTAŞ


ANKARA- OHAL dördüncü kez uzadı; OHAL görüşmelerinin yapıldığı Meclis oturumuna ise AKP’deki FETÖ’cüler tartışması damgasını vurdu.

OHAL önerisini getiren AKP, gerekçelerini “FETÖ’cüleri temizleme” üzerine kurunca, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, ilginç bir iddia ortaya attı. Gök, “15 Temmuzda TBMM'deki protokolde şeref locasında oturanları görünce bir AK PARTİ'li milletvekili bugün bir yazı kaleme aldı. Aynen okuyorum ve cevap bekliyorum. Diyor ki: ‘15 Temmuz gecesi meydanda olmayan o zevat, bakıyorum, protokolde en önde. FETÖ muhibbi ve destekçisi olan o birilerinin, sırf eski devlet görevlerinden dolayı halkımızın karşısında, protokolün en ön saflarına oturtulduğunu görmek fena hâlde canımı yakıyor.’ Bir AK PARTİ'li milletvekili söylüyor Kim FETÖ’cü” diye konuştu.

VAY HALİNİZE

Gök,” FETÖ'cüler nasıl olur da protokolün en önüne gelmiştir, biz bunun siyasi açıklamasını bekliyoruz değerli arkadaşlarım. FETÖ'cüler nasıl olur da protokolün en önüne gelmiştir, biz bunun siyasi açıklamasını bekliyoruz değerli arkadaşlarım. "FETÖ'yle mücadele ediyoruz." diyerek, olağanüstü hâl ilan ederek eğer bir yıl sonra FETÖ'cüleri protokolün önüne oturtacak hâle gelmişseniz vay hâlinize” dedi.

KIL TÜY TARTIŞMASI

Genel Kurul’daki OHAL görüşmelerinde, OHAL bitinceye kadar sakalını kesmeyeceğini söyleyen CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı, “sakalımın her teliyle mücadele ediyorum” diye konuşunca, AKP’li Fatih Şahin, “Biz canımızla, kanımızla, halkımızla, milletimizle yürütüyoruz bu mücadeleyi, kıldan tüyden bir mücadeleden bahsetmiyoruz” dedi. CHP’li Atıcı, Şahin’e şu yanıtı verdi:

SAKALIMA BAKARKEN UTANIN YETER

“Ben olağanüstü hâl süresince sakalımı kesmeyeceğimi ve olağanüstü hâli ilan edenlere ve uzatanlara tepki gösterdiğimi, protesto ettiğimi söyledim; sakalımın her teliyle bu mücadeleyi verdiğimi ifade ettim. Ha, kendileri Fetullah Gülen'le olan mücadelede kanlarını, canlarını verdiklerini ifade ediyorlar. Konuşmamda da çok üstüne basa basa söyledim; bu, bir kişiye, bir gruba, bir partiye münhasır bir şey değildir, orada akan kan, AKP'lilerin kanı değildir. Oradaki mücadele, herhangi bir zümrenin bireyinin, ferdinin kanı değildir. Topyekûn mücadele edilmiştir. Bu mücadeleye herkesin saygı duyması gerekir. Benim de sakalıma baktıklarında utanmaları yeter.”  

KİM FETÖ’CÜ TARTIŞMASI

Şahin, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmaları için de “FETÖ gibi konuşuyor” yorumunu yapınca, CHP Grupbaşkanvekili Levent Gök, Şahin’e, “Siz herhâlde Fetullah Gülen'i herkesten iyi biliyorsunuz, ne konuşacağını iyi biliyorsunuz” yanıtını verdi.

Meclis’te AKP’li ve CHP Milletvekilleri, birbirlerini şu şekilde suçladı:

LEVENT GÖK: Keşke Cumhuriyet Halk Partisinin tüm söylemlerini, o günkü tüm iddialarını dinleseydiniz de o gün Meclisimizin üzerine bombalar yağmasaydı, 250 şehidimiz olmasaydı. Bunların hepsinden sizler mesulsünüz. Cumhuriyet Halk Partisi anlattı, siz dinlemediniz; Cumhuriyet Halk Partisi anlattı, Fetullah Gülen'in evine gittiniz, diz çöktünüz Pensilvanya'ya.

ZEKERİYA BİRKAN (AKP) O yüzden mi 17-25 Aralıkta Fetullah'ı ziyaret ettiniz, Amerika'ya gittiniz?

LEVENT GÖK: Cumhuriyet Halk Partisi anlattı, tıpkı Darbe Komisyonu Başkanının televizyonlarda şimdi ortaya dökülen iddiaları gibi, "AK PARTİ'nin tüm yöneticileri Hizmet Hareketi'nin birer üyesidir." diyor.

Değerli arkadaşlarım, siz önce bir ne olduğunuza karar verin, hasmınızı ve FETÖ'ye karşı mücadelede taraf olacaklarınızı iyi seçin. Bunu yapamadığınız için hâlâ battıkça batıyorsunuz ve gittikçe akıl almaz iddialarda bulunuyorsunuz. Bu iddiaların tümünü reddediyoruz, biz FETÖ'yle mücadeleyi kendimize şiar edinmiş bir partiyiz.

SUAT ÖNAL - İcraatta görelim, icraatta.

HÜSNÜYE ERDOĞAN(AKP) - Daha dün kol kola yürüdünüz, yapmayın ya. Daha dün yürüdünüz kol kola.

LEVENT GÖK - Bu gerçeği görseniz de böyleyiz, görmeseniz de böyleyiz ama sizler göremediğiniz için devletimizi bir darbeyle karşı karşıya getirdiniz. Bunun da sorumlusu sizlersiniz

NURİYE VE SEMİH Mİ FETÖ’CÜ?

Tartışmalar devam ederken, CHP’liler Hükümet’e “Kim FETÖ’cü İbrahim Kaboğlu mu? Nuriye ve Semih mi?” diye tepki gösterdi.

OHAL’E TEPKİLER

Genel Kurul’da CHP adına konuşan Atilla Sertel, “Kadri Gürsel'i FETÖ'cü yaptınız” diye tepki gösterdi. CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı da şunları söyledi:

“Allah’ın size bir lütfu olarak gördüğünüz bu darbeyi acaba sonuna kadar kullandınız mı? Etinden, sütünden, kılından, tüyünden, her şeyinden yararlandınız mı? Fırsata çevirdiniz mi? Sorun da tam burada. Yani şurada olağanüstü hâl ilan etmeye çalışırken Adalet Bakanının bu kürsüye gelip ‘Değerli arkadaşlar, biz üç aylığına olağanüstü hâl ilan edeceğiz ancak bunun üç ay süreceğini de tahmin etmiyoruz” diye söz verdi. Şimdi üzerinden bir yıl geçti, her üç ayda bir uzatıyorsunuz. Bakın, onur, şeref, haysiyet hepimiz için çok önemlimdir ama siyasetçiler için çok daha fazla önemlidir. O gün burada bu sözü veren Adalet Bakanı, Hükûmet temsilcisi acaba ne düşünüyordur? "Vay efendim, biz bunun bu kadar derin olduğunu bilememiştik." Ee, bilemediysen konuşma o zaman. Bilemedik ne demek? Bu FETÖ'cüleri devletin içerisine ben mi yerleştirdim? Bu FETÖ'cüleri askerin içerisine ben mi yerleştirdim? Bu FETÖ'cüler hakkında onlarca rapor hazırlandığında bunları görmezden gelip "Hayır." deyip bunların bankalarının kurdelesini ben mi kestim?”

HDP’NİN TEPKİSİ

HDP Grupbaşkanvekili Filiz Kerestecioğlu da OHAL’in uzatılmasına karşı çıktı.  AKP’nin Fethullah Gülen cemaatiyle yol arkadaşlığına dikkat çeken Kerestecioğlu, Erdoğan’ın "Biz, OHAL'i iş dünyasının daha rahat çalışması için getirdik” sözlerini anımsatarak, “Bir Cumhurbaşkanı işçilere karşı bu sözleri söylüyorsa işçilerin Cumhurbaşkanı olamaz. Bir Cumhurbaşkanı kalkıp da darbecilere karşı değil, muhalefete karşı, üstelik de o darbe girişimine karşı herkes burada ses yükseltmişken bunu yok sayarak konuşuyorsa herkesin Cumhurbaşkanı olamaz, olabileceği şey AKP Genel Başkanı olmaktır, onu da olmuştur zaten, kendisine hayırlı uğurlu olsun” dedi.

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş da “20 Temmuzda darbe gerçekten lütuf olarak, büyük bir lütuf olarak kullanıldı ve OHAL ilan edildi. Aslında 20 Temmuzun yıl dönümüne üç gün var; bugün ayın 17'si, üç gün sonra 20 Temmuzun yıl dönümü. Asıl OHAL'i kınamak için yeni OHAL darbesini bizim burada konuşmamız gerekiyor yoksa 15 Temmuzu, kutlamaları değil çünkü ortada kutlanacak bir demokrasi bayramı yok, ortada kutlanacak fiiliyatta bir demokrasi uygulaması da yok” diye konuştu.

MHP DESTEK VERDİ

MHP Grubu adına söz alan Erhan Usta ise ‘Türkiye en olağan dışı durumu yaşadı, olağan dışı durumla olağan şartlarda mücadele etmek zordur. Dolayısıyla olağanüstü hâlle, olağanüstü yöntemlerle mücadelenin bir gereklilik olduğu da ortadadır. Bu anlamda biz de Milliyetçi Hareket Partisi olarak bugüne kadar OHAL'in uzatılmasına ilişkin tezkereleri destekledik, bu tezkereyi de elbette destekleyeceğiz” diye konuştu.