Oy ve Ötesi işbaşında

‘Oy ve Ötesi bu referandumda yok algısı yanlış. Biz bu referandumda varız. Sen de oyuna sahip çıkmak için sorumluluk al.’

Candan YILDIZ / İSTANBUL

Türkiye için yol ayrımı olarak nitelendirilen 16 Nisan referandumuna haftalar kala seçim sonuçlarının güvenirliğine ilişkin tartışmalar da sürüyor.

Zira Olağanüstü Hal devam ediyor, “Hayır” propagandası yapanlar ya gözaltına alınıyor ya da saldırıya uğruyor.  Bu nedenle son 5 seçimde (iki genel, bir yerel, bir cumhurbaşkanlığı ve yenilenen Yalova yerel seçimi) 148 bin gönüllüyü mobilize eden Oy ve Ötesi’nin hem referandum sürecinde hem seçim günü aktif rol alıp almayacağı merak ediliyordu.

Artı Gerçek merakı gidermek için sordu, Oy ve Ötesi Dernek Başkanı Gözde Soytürk ve Başkan Yardımcısı Gökçe Alacadağlı yanıtladı.

Son 5 seçimde oluşturduğunuz eğitimli müşahit ağı ve kullandığınız Türkiye Tutanak Teyit sistemi ile sandık sonuçlarını şeffaflık ve demokrasi adına bir anlamda denetlediniz.  Referandumun diğer seçimlerden farkı ne olacak?

Gözde Soytürk:  Yerel ya da genel seçimde bir oyun sonuca etkisi çok fazla olmayabiliyor. Ama burada Ardahan’daki bir oyla İstanbul’daki bir oy aynı havuzda toplanacak. O yüzden her sandığın güvenilir olması, her tutanağın kontrol edilmesi gereken daha önemli bir seçim.

Gökçe Alacadağlı: Aslında süreç açısından bir farklılık yok. Yine 298 Sayılı Seçim Kanunu’na göre  yürütülecek bir seçim. Ama Türkiye’nin gelecekteki yönetim yapısını belirleyeceğimiz bir seçim olduğu için insanların oy vermesinin çok önemli olduğu bir seçim.

Peki Oy ve Ötesi ne yapacak? Yine aktif rol alacak mı bu süreçte?

Gözde Soytürk: Son iki referandumdaki katılım oranlarına baktığımızda düşük olduğunu görüyoruz.  Bu nedenle gidin oyunuzu kullanın, etrafınızda kullanmayanlar varsa onları ikna edin, oyunuza sahip çıkmak için her türlü sorumluluğu alın diyoruz.

Gökçe Alacadağlı:  Oy ve Ötesi “bu referandumda yok” algısı yanlış. Biz bu referandumda varız. Sadece  sahadaki organizasyonun ev sahipliğinin siyasi partiler altında olması gerektiği konusunda karar aldık. Açıkçası bugüne kadar mobilize olan 148 bin gönüllümüz zaten bu konuyla ilgili gerekli donanıma sahipler.  Sahada ne yapmaları gerektiğini biliyorlar.

Gözde Soytürk:  Biz önceden müşahit organizasyonu yapıyorduk. Gönüllülerimize bu kez ‘donanımın var, sandık başında da durdun, git bunu seçim kurullarında kullan’ diyoruz. Ama bunun için bir siyasi partiye başvuru yapman gerekiyor.  Bir siyasi partiye gidip başvuru yapman o partiye üye olman anlamına gelmiyor. Sadece seçim günü görevlendirilmek üzere ismin alınıyor, kura listesine konuyor. Son başvuru tarihi 18 Mart’a kadar. Ama biz bunu 16 Mart olarak duyuruyoruz. Çünkü diğer iki günde listeler teslim ediliyor.

Müşahit olabilmek için seçime katılmaya hak kazanan 10 parti var. Son anda Anavatan Partisi de eklendi. Bu 10 partiden müşahit kartı alınabiliyor. İlçesinde en son seçimde en yüksek oy almış 5 partiden herhangi birine başvurarak da sandık kurulu üyesi olunabiliyor. Bu bilgilendirmeleri yapıyoruz, yapacağız. Parti adına müşahit olmak, sonuç tutanağını alabilmenin daha garanti olduğu, ya da bir hata olduğunda müdahale şansının daha yüksek olduğu bir alan.

Yeni gönüllü insanlara yine açık eğitimlerimiz olacak. Siyasi partilere içerik konusunda desteklerimiz devam edecek.

Seçim günü ne yapacaksınız?

Gökçe Alacadağlı:  Seçim günü için Türkiye Barolar Birliği binasında büyük bir çağrı merkezi kuracağız. İnsanlar yine sahadayken hangi siyasi partiden olursa olsun arayıp destek alabilecekler. Sonrasında ölçümleme sistemimiz yani T3( Türkiye Tutanak Teyit)  sistemi ile SEÇSİS sonuçları karşılaştırılacak.

OHAL şartlarında referanduma gidiliyor. Seçim güvenliği konusunda  kaygılarınız var ya da önerileriniz var mı?

Gözde Soytürk:  Sandığın başında birileri olursa, bu tutanak ilçe seçim kuruluna gittiğinde veriler sıkıntısız bir şekilde girilirse, bu veriler ile tutanak birbirini tutuyor mu diye biz de teyit ettiğimiz sürece bir sıkıntı olmayacağını ümit ediyoruz. Ama bu sürecin herhangi bir aşamasında aksama olursa güvenirlilik konusunda açıklama yapamayız diye düşünüyorum.

Gökçe Alacadağlı: OHAL’den dolayı farklı duygusal ve yapısal bir ortam olabilir ama gerek YSK ile çalışmamız gerek siyasi partilerle işbirliğimiz konusunda bu güne kadar bir engel ya da sekte olmadı. Bu seçimde de halk görev almalı, gönüllü olmalı, sandık başında da müşahit olmalı. SEÇSİS’teki sonuçlarla  T3’teki sonuçları kıyaslama şansımız olacağından dolayı geçmiş seçimlerden bir farklılık olacağını öngörmüyorum. Ama Evet-Hayır konusunda farklı bir ortam olabilir mi? Bu da bizden bağımsız bir durum.

Bölgede yani yasakların ve baskının daha şiddetli yaşandığı illerden arayanlar var mı?

Gözde Soytürk:  Biz 43 ayrı ildeydik, orada da gönüllülerimiz vardı. Van, Antep, Erzurum’dan arayanlar oldu. Herkese söylediğimiz gibi ilçende kendini yakın hissettiğin ya da hissetmediğin ilk 5 partinin sandığında görev al çağrısı yaptık.  Biz 4 seçim oralarda da vardık. O bilince erişmiş, işleri organize edecek kişiler var.

İnsanlar bu seçimin çok kritik bir seçim olduğunun farkında mı?

Gözde Soytürk:  Çok farkındalar. Bundan önceki 4 seçimde biz kayıtları son bir ay hatta son 10 günde ite kaka zorlayarak doldururduk.  Şimdi ise daha referandum tarihi belli olmadan insanlar ne yapıyoruz, nasıl organize olacağız, nerede görev alacağız, eksik nedir diyorlar.

Oy ve Ötesi’nin kampanyasını ne zaman göreceğiz ve sözü ne olacak?

Gökçe Alacadağlı: Harekete geçmek için referandum tarihinin netleşmesini bekledik.  Kampanyamızın ilk ayağı insanları oy vermeye çağırmak, siyasi partilere yönlendirmek ve destek alt yapısını kurgulamak. Bu başladı. Ama bugün itibariyle (Cuma günü) videolar, daha farklı içeriklerle destekleyeceğiz. Bu içeriklerle kaygıları soru işaretlerini adreslemek ve insanları yönlendirmek istiyoruz. Ki bunun içerisinde referandumun içeriği tam olarak nedir, neyi oyluyoruz, referandumda katılım ne seviyede, SEÇSİS konusunda bazı soru işaretlerini silecek şekilde, katılımın önemine öne çıkaracak videolar içerikler hazırlıyoruz. Önümüzdeki 1 ay içerisinde her gün paylaşacağız. Sloganımız da “Biz buradayız” olacak.

Hayır ve Ötesi ile ilişkiniz var mı?

Gökçe Alacadağlı: Organik ya da inorganik herhangi bir bağımız yok.