QSD’den Suriye rejimine uyarı

ABD tarafından QSD'ye saldıran uçaklarının düşürülmesinden sonra da QSD’ye saldıran rejimin tutumuna ilişkin açıklama yapan QSD Sözcüsü, misilleme yapabilecekleri uyarısında bulundu.

 


HABER MERKEZİ - Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Sözcüsü Telal Silo, mevzilerine saldıran Suriye uçağının ABD tarafından düşürülmesinden sonra da saldırılarını sürdüren Suriye rejimine bağlı güçlerin durumuna ilişkin ilişkin yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada Suriye rejiminin Rakka operasyonunu boşa çıkarmak için QSD’ye saldırdığı ve QSD’nin de meşru savunma temelinde saldırılara karşılık verdiğini belirten Tilo, saldırıların sürmesi halinde misillemede bulunacakları uyarısında bulundu.

"REJİMİN AMACI RAKKA OPERASYONUNU BOŞA ÇIKARTMAKTIR"

Büyük Cenk adı verilen Rakka operasyonunun sürdüğünü belirten Silo, Suriye rejiminin QSD güçlerine yönelik saldırısını yaptığı yazılı açıklamada şu sözlerle değerlendirdi:

“Rakka’yı kuşatma amacıyla gerçekleştirilen Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nde güçlerimizin kahramanca direnişi sonrasında ve özellikle de çetelerin başkenti Rakka kentini özgürleştirmek için başlatılan Büyük Savaş’ta güçlerimizin ve teröre karşı mücadele ortaklarımızın ilerleyişi ve kimi mahallelerin özgürleştirilmesinin ardından, rejim güçleri 17 Haziran’da uçak, top ve tank kullanarak özgürleştirilen bölgelerde bilinçli olarak geniş bir saldırı gerçekleştirmiştir. Saldırı Tebqa kenti ve Fırat Barajı’nı özgürleştirme operasyonu kapsamında 3 ay önce özgürleştirilen bölgede gerçekleşmiştir. Rejim güçlerinin bu saldırılardaki amacı Rakka’yı Özgürleştirme Hamlesi’ni boşa çıkarmaktır.”

QSD Sözcüsü Telal Silo yazılı açıklamasında saldırılarını sürdüren Suriye rejimine bağlı güçleri de uyararak şu ifadeleri kullandı:

“Eğer rejim güçleri Rakka’daki mevzilerimize saldırılarını devam ettirirse, meşru savunma hakkımızı kullanarak bu saldırılara misilleme yaparız.”

SURİYE UÇAĞININ DÜŞÜRÜLMESİ ABD RUSYA İLİŞKİLERİNİ DE GERDİ

ABD’nin Suriye uçağını düşürmesinden sonra yaşanan tartışmalar, QSD’niun açıklamasından önce Rusya ve ABD arasında da gerginliğe yol açmıştı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Suriye uçağının IŞİD ile savaşan Demokratik Suriye Güçlerinin mevzilerini bombalaması üzerine düşürüldüğü belirtilmişti. Olay öncesinde Rusyşa’nın da bilgilendirildiğini belhirten ABD’ye en sert açıklama da Rusya’dan geldi.

Rusya Savunma Bakanlığı da Suriye'de kendi kuvvetlerinin görev yaptığı bölgelerde 'uçan her şeyi' hedef olarak göreceklerini ilan etti.

Rusya, ABD yönetimiyle Suriye'de havada çarpışma ihtimalini engellemek için yapılan anlaşmayı da askıya aldı.

Bu anlaşma, Trump yönetiminin Suriye'deki Şayrat Hava Üssü'nü vurmasının ardından da kısa süreliğine askıya alınmıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasında, ABD'nin Suriye uçağını vurması öncesi kendilerini bilgilendirmediği de öne sürdü.

Şam yönetimi ise uçağın IŞİD hedeflerine yönelik uçuş yaparken düşürüldüğünü iddia etti.

Bu arada Rakka kent merkezine yönelik operasyon da 14. gününde sürüyor. Betani ve El-Berid mahallerinde şiddetli çatışmalar yaşanırken, yerel kaynaklar IŞİD’in sivilleri canlı kalkan olarak kullandığı, sivillerin bölgeden çıkışını engellendiğini söylüyor.

İLGİLİ HABERLER

1. ABD, SURİYE SAVAŞ JETİNİ DÜŞÜRDÜ

2. RUSYA'DAN ABD'YE TERÖR SUÇLAMASI