Rakka’dan kaçış sürüyor

Gazeteci Seyit Evran, Rakka’dan kaçanları görüntüledi. Rakkalı siviller, canlarını kurtarmak için kaçışlarını toz-duman bulutu içinde sürdürüyor.

HABER MERKEZİ - QSD’lilerin Rakka kentine yaklaşmasıyla kaçış yolu bulabilen Rakkalılar kenten kaçmaya devam ediyor. Şimdiye kadar en az 100 bin sivilin kentten kaçtığı ve kenti terkedenlerin büyük çoğunluğunun QSD’liler tarafından güvenli alanlara taşındığı bildiriliyor.

Kentten kafileler halinde kaçan Rakkalıların görüntüleri, Fırat Haber Ajansı ANF’de yayınlandı. Gazeteci Seyit Evran'ın objektifinden yayınlanan görüntülerde boylarının 3 katı büyüklüğünde yük ile doldurulan araçların yanı sıra araçlarla ve yürüyerek kentten uzaklaşmaya çalışanların arkalarında oluşturdukları toz bulutu dikkat çekiyor. Görüntülerde en dikkat çekici noktalardan biri ise kaçanların yüzlerine vuran yorgunluğun ifadesi. Rakka’yı terkedenlerin arkalarında bıraktıkları toz ve dumandan kaçtıkları kentler bile neredeyse görülemiyorken, kaçanların eşyalarını yükledikleri tüm araçların, kamyonların, traktörlerin, otomobillerin, motosikletlerin yüklerle tıka basa dolu olduğu gözleniyor.

Kentten ve yakın civarlarda bulunan IŞİD’in işgalindeki köy ve kasabalardan kaçanlar, öncelikle Demokratik Suriye Güçleri’ne (QSD) ulaşmaya çalışıyorlar. QSD’nin denetimi altındaki alanlarda kendilerini güvende hisseden bölge halkının en büyük zorluğu yerleştikleri kamplarda imkanların kısıtlı olması.

Görüntülerde kentten kaçan Rakkalı sivillere bölge halkının yanı sıra bölgedeki sivil toplum örgütlerinin de destek verdiği gözleniyor. Uluslararası kurumların yeterince duyarlı davranmadığı sigviller, ağırlıkla Rakka’nın kuzeyindeki Eyn İsa kentinde kurulan kampa yerleşiyor. Birçok Rakkalı ise QSD denetimindeki alanlarda bulunan yakınlarının yanına yerleşmeyi tercih ediyor.