Rusya: ABD'nin Suriye saldırısı kabul edilemez

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gennady Gatilov, ABD'nin Suriye ordusuna yönelik düzenlediği hava saldırısının 'kabul edilemez' olduğunu açıkladı.

HABER MERKEZİ - RIA Novosti’ye konuşan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennady Gatilov, “Suriye’de yaşanan her askeri aksiyon ülkede durumun daha kötüye gitmesini sağlıyor ve politik süreci de etkiliyor. Bu Suriye’nin egemenliğini ihlal eden bir saldırıdır ve kabul edilemez” dedi.

DHA'nın haberine göre, ABD öncülüğündeki koalisyondan yapılan açıklamada, ABD ve partnerlerine tehdit oluşturabilecek, rejim yanlısı güçlerin vurulduğu söylendi.

Ayrıca, Rusya Dışişleri Bakanlığı, Suriye’de kimyasal silah kullanım olaylarının profesyonel bir şekilde uzmanlar tarafından araştırılması gerektiğini bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı her yıl düzenlenen silahların kontrolünden sorumlu departman toplantısının ardından yaptığı açıklamada, görüşmede uluslararası güvenliğin ve stratejik işbirliğinin güçlenmesinin aktüel konularının ele alındığını belirtti.

Yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Uluslararası güvenliğin sağlanması için Nükleer Silahların Yayılmamasına ilişkin anlaşmanın önemi belirtildi. Avrupa’daki normal silahların kontrol perspektifleri görüşüldü.

Suriye’de kimyasal silahların kullanılması olayının ilgili uluslararası yapılar tarafından profesyonel bir şekilde araştırılması gerektiğine dikkat çekildi. Rusya’nın kimyasal ve biyolojik terörizmle mücadele konusunda anlaşma oluşturulması yönündeki inisiyatifin gerekliliğinin altı çizildi.”