Trump John Wayne'e özendi

Trump Kuzey Kore'yi, John Wayne'in ünlü repliği ile tehdit etti: Silahım ateşlemeye hazır!


DÜNYA - Kuzey Kore krizinde ABD Başkanı Donald Trump'ın askeri müdahale içerikli tehditlerine bir yenisi daha eklendi. Daha önce "Kuzey Kore ateş ve öfkeyle karşılaşır" ve "Kuzey Kore çok ama çok endişeli olmalı" sözleri ile Pyongyang'ı hedef alan açıklamalar yapan Trump, bu kez Amerikalı aktör John Wayne'e atıf yaparak Pyongyang'ı tehdit etti.

İLGİLİ HABER: "KUZEY KORE ATEŞ VE ÖFKE İLE KARŞILAŞACAK"

İLGİLİ HABER: "KUZEY KORE ÇOK AMA ÇOK ENDİŞELİ OLMALI"

Krizle ilgili twetter üzerinden açıklama yapan Trump, "askeri seçeneklerin tamamı masada, silahlar ateşlenmeye hazır, Kuzey Kore aptalca hareket etmemeli, umarım Kim Jong Un bir yol bulur" dedi.

Trump'ın tvitinde kullandığı "silahlar ateşlenmeye hazır" (locked and loaded) terimi ünlü Amerikalı aktör John Wayne'in, İkinci Dünya Savaşı'nda Japonya'ya karşı yapılan çarpışmaları konu alan İwo Jima Yanıyor adlı filmden alınma. Filmin bir sahnesinde ateş etmeye hazır olduğunu belirten John Wayne'in "silahımateşlenmeye hazı- locked and loaded" sözleri gündelik dilde de kullanılmaya başlandı.

Türkçeye 'İwo Jima Yanıyor' olarak çevrilen Sands of Iwo Jima filmi 2. Dünya Savaşı'nı konu alan ve ABD askerlerini öven en bilinen filmlerden biri


 
"PİŞMAN OLACAKLAR"
Trump'ın Kuzey kore'ye yönelik bu tehditleri ardında "sözlerimi anlamak çok çok basit. Eğer bizi tehdit ederlerse, Guam'a ya da başka bir Amerikan toprağına veya müttefikine yönelik hamle yaparlarsa buna pişman olacaklar ve pişmanlıkları çok çabuk olacak" dedi.


Chavez de BM'deki konuşmasında  Bush'u John Wayne'e benzetmiştiCHAVEZ DE BUSHU WAYNE'E BANZETMİŞTİ
ABD'nin Cumhuriyetçi başkanlarının, militarist ve rollerle özdeşleşen John Wayne'ne birlikte anılması sık rastlanır bir durum. Eski Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez de dönemin Cumhuriyetçi ABD Başkanı George W. Bush'u Wayne'e benzetmiş ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulun'nda yaptığı konuşmada Bush'un taklidini yapmıştı. (Artı Gerçek)