Tabka’nın IŞİD sonrası görüntüleri yayınladı

Tabka kentinin IŞİD’den kurtarılmasından sonra kapanan berberler yeniden açılmış. Halk pahallılıktan ve işsizlikten şikayetçi.


HABER MERKEZİ - Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) 10 Mayıs günü IŞİD’den kurtardığı Tabka kentinin görüntüleri yayınlandı. Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) yayınladığı görüntülerde pazar yerinde alışveriş yapanlar, berberde sakalını kesenlerin görüntüleri var. ANHA’nın yayınladığı videoda Tabka halkıyla yapılan röportajlara da yer veriliyor.

"Tabka’nın özgürleştirilmesinin üzerinden çok kısa zaman geçmemesine rağmen, kent halkı bulundukları yerleri savaş izlerinden temizledi ve çalışmaya başladı" sözleriyle başlayan haberde çarşıdaki hareketliliğe ilişkin kent halkı ve esnaflarla yapılan röportajlara yer veriliyor. Halk, göçmen sayısındaki fazlalık ve iş imkanlarının kısıtlılığı yüzünden çarşıda satılan ürünlerin pahalı olduğuna dikkat çekiyor.

Yoğurtçu dükkanı sahibi olan Ebu Abdullah, çarşıdaki hareketliliğe ilişkin şunları belirtiyor:

‘Tabka halkı ihtiyaçlarını pazardan karşılıyor ve kentteki hareketlilik artıyor. Şimdi rahat yaşıyoruz ve tüm ihtiyaçlarımız pazardan karşılıyoruz.”

Seyyar satıcı Mehmud El-Eli de kentteki canlılığa ilişkin memnuniyetini dile getirirken “Kent yeniden canlanıyor ve ilerleyen günlerde daha da canlanacak’ diyerek yaşanan değişimi özetliyor.

ANHA’nın görüntülerinde dikkat çeken röportajlardan bir kısmı da berberlerle yapılanı. IŞİD kenti işgal ettikten sonra ilk olarak berber dükkanlarını krapatmış. Sakal kesmeyi yasaklayan IŞİD’in dükkanını kapattığı berber Mihemed Eli, ANHA muhabirlerine yaşadıklarını söyle aktarıyor:

“DAIŞ çeteleri Tabka kentini işgal ettikten sonra berberlik yasaklandı. Onlardan kurtulduktan sonra yeniden dükkanımı açtım ve şimdi günde 100’den fazla kişi yanıma geliyor.”

Emel El-Ferec adlı yurttaş da pazarda satılan ürünlerin geçmiş zamanlara göre daha fazla olduğunu ve ihtiyaçlarını karşılayabildiklerini söyledi. Emel El-Ferec göçmen sayısının fazla oluşu ve iş imkanının da kısıtlı olması sebebiyle ürünlerin pahalı olduğunu da sözlerine ekliyor.

Elyai Mihemed isimli yurttaş da şunları dile getiriyor:

“Tabka’nın kurtarılmasından dolayı mutluyum ve tekrar yalnız başıma hareket edebiliyorum. Şimdi pazardaki ürünlerin pahalılığı yüzünden zorlanıyoruz ve ilerleyen günlerde bu sorunun çözüleceğine inanıyoruz.”