Tiyatro sahnesinden Nuriye ve Semih'e destek

Kadıköy Tiyatrolar Platformu’na bağlı tiyatro toplulukları oyun bitiminde seyircilerine Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın haklı taleplerini ve süreci özetleyen bir bildiri okuma kararı aldı…

HABER MERKEZİ-  Tiyatro sahnesinden KHK’larla ihraç edilen ve 72 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek geldi.

Kadıköy Tiyatrolar Platformu’na bağlı tiyatro toplulukları oyun bitiminde seyircilerine Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın haklı taleplerini ve süreci özetleyen bir bildiri okuma kararı aldı…

Selam sırasında ellerinde “Haklı Talepleri Kabul Edilsin! #NuriyeVeSemihYaşasın, #İstanbulSesVeriyor” yazan dövizler eşliğinde çıkan oyuncular hazırlanan bildiriyi okundu ve “Onlar yemeğe değil, adalete açlar. Biz, Nuriye ve Semih yaşasın istiyoruz. Biz, onların açlığına ses veriyoruz, sizi de bu sesi çoğaltmaya davet ediyoruz. ” denildi.

Sosyal medya hesabından “Haklı Talepleri Kabul Edilsin!” mesajı ile Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlığına ses veren tiyatroların sayısı her geçen dakika artıyor.

Tiyatroların seyirciye okuduğu bildirinin tam metni ise şöyle:
Akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın ihraç edildikleri işlerine iade talebiyle Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde başlattıkları eylem 192., açlık grevi 72. gününde. Peki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça kimdir? Nuriye Gülmen Selçuk Üniversitesi’nde araştırma görevlisiyken Eylül 2016’da görevden uzaklaştırıldı. 9 Kasım 2016’da “İşimi istiyorum” pankartı ile Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları anıtı önünde eyleme başladı. 6 Ocak 2017’de yayınlanan 679 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildi. Semih Özakça Mardin’de ikinci sınıf öğrencilerini okuturken 9 Eylül 2016’da bir genelge ile açığa alındı. 29 Ekim 2016’da Resmi Gazete’de yayınlanan 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile görevden ihraç edildi. Nuriye ve Semih haklarını geri istedikleri için 72 gündür açlık grevinde! Biz ……. Tiyatrosu olarak onların haklı taleplerinin sesinin duyulması için yetkililere sesleniyoruz. Onlar yemeğe değil, adalete açlar. Biz, Nuriye ve Semih yaşasın istiyoruz. Biz, onların açlığına ses veriyoruz, sizi de bu sesi çoğaltmaya davet ediyoruz. Oyundan sonra seyircilerine bildiriyi okuyarak bu sesi çoğaltmaya çağıran tiyatrolar:

DESTEK VEREN TİYATROLAR
Kadıköy Emek Tiyatrosu:
Tiyatro(Hâl) 
Ankara Birlik Tiyatrosu
Oyun Atöyesi
BuluTiyatro
Karma Drama Sahne
Gnom Tiyatro
Kuzguncuk Sanat Tiyatrosu & Tiyatro Laboratuvarı
Versus
Karma
Minbaz
Alt Kat Sanat:
Tiyatro Neki