'Üfürülmüş dosyalarla siyasi soykırım yürütülüyor'

HDP iddianamede unutulan polis kurgusunu meclis gündemine taşıdı.

GÜNCEL - Soruşturma dosyasında unutulan ve polisin “Terör finansmanı falan üfleriz” sözlerini içeren operasyonlar Meclis gündemine taşındı. HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, “Müneccimlik, falcılık üzerine kurulmuş üfürülmüş dosyalarla partimize karşı siyasi soykırım yürütülüyor” dedi.

Dihaber'in gündeme taşıdığı skandal dosyada polisin hazırladığı kurgu savcının iddianamesinde unutulmuştu. İddianamede unutulan kurguda polisin, HDP Bursa yöneticileri hakkında “Eylemcileri terör finansmanıyla suçlar üfleriz” sözleri tepki çekti.

Konuyu Meclis gündemine getiren HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Kürt siyasetine yönelik yapılan siyasi soykırım operasyonlarında yaşanan hukuksuzlukları dile getirdi.

ERDOĞAN’IN VAATLERİ İDAM, CEZAEVİ,...

19 Mayıs Gençlik Bayramına işaret eden ve Erdoğan’ın, “Gençlerimize idam vadediyoruz; gençlerimize, daha yeni cezaevlerinin yapılması ve bu projelerden övünç duyan bir politika vadediyoruz” sözlerini hatırlatan Yıldırım, “Biz, cezaevleri, artan işkence oranları, artan gözaltı, tutuklama ve hükümlülük sayıları üzerinden bir çocukluk ve gençlik ve onların geleceğe dair umutlarını kıran bir toplumsal yapı oluşturduk. Burada on beş yıldır bu ülkeyi yönetenlerin sorumluluğundan azade gelişen bir durum söz konusu değildir” şeklinde konuştu.

ÜFLENMİŞ DOSYALAR

Bursa HDP yöneticileri hakkında hazırlanan ve polis notunun “sehven” unutulduğu iddianameye de işaret eden Yıldırım, şu bilgileri paylaştı: “420 sayfa, şişirilerek hazırlanmış iddianamenin 317'nci sayfasında ‘yanlışlıkla’ demişler ki: ‘Bir kadın örgütü olan KJA'nın Bursa sayfasında kahvaltıdan foto paylaşımı var. Bir kahvaltı yapacaklar, kahvaltının davetiyesi 10 TL’dir.’ Bakın, polis fezlekesinden alıyorum. Ne diyor? ‘Biz 'Bu 10 TL'yle örgüte yardım ediyorlar" diyeceğiz. Devam ediyor: "Ceylan ve Mediha…’ Biri Yıldırım, biri Yenişehir ilçe yöneticilerimiz.’… kendi Face'lerinde paylaştı. Ortak bir tespit yapacağız, ikisine de ekleyeceğiz. Davetiye satışla ilgili görüşmeleri var, önemli. Bir de bunu 'terör finansmanı' filan üfleriz, Gazi abinin dediği gibi. Üfleme üzerine kurulu, müneccimlik üzerine kurulu şişirilmiş, üfürülmüş dosyalarla partimize dönük siyasi soykırım operasyonları yürütülmektedir.”

FEZLEKE SAYISI DOLAR ARTIŞINDAN DAHA YÜKSEK

“Dokunulmazlıkların kaldırılması” adında bir darbe yapıldığının altını çizen Yıldırım, “11 Nisan 2016 günü yani dokunulmazlıklar kaldırılmadan kırk gün önceye kadar bu Parlamentodaki fezleke sayısı sadece 182 ama dokunulmazlığın kaldırılması talimatını Cumhurbaşkanı verip bunu açık beyan ettikten sonra süreç başladı. Anayasa Komisyonunda başladıktan sonra fezleke sayısı tam 3 kat artarak 510'a çıkıyor. 2001 devalüasyonunda bile dolar bu kadar artmadı ya, düşünün” ifadelerini kullandı.

5 YIL SONRA FEZLEKE

Yıldırım konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bir örnek daha vereyim Eş Genel Başkanımı: Selahattin Demirtaş ile ilgili; 12 Eylül 2010 tarihinde konuşma yapıyor, fezleke Ocak 2016'da, tam 5 yıl 3 ay sonra düzenleniyor. Yine, 8 Nisan 2011'de konuşma yapıyor, fezleke 6 Ekim 2015'te düzenleniyor, 5 yıl sonra. 18 Eylül 2011 tarihinde konuşma yapıyor, fezleke tam 4 yıl 4 ay sonra düzenleniyor.

YAŞANANLAR UTANÇ VERİCİ

Yargının iktidarın sopası olarak kullanıldığı, hâkim ve yargıçların üflemelerle, üfürük dosyalar hazırladığı, savcı ve hâkimlerin ise AKP'nin siyasi militanı gibi davranmaya devam ettiği yargıyla siz övünebiliyorsanız övünün. Biz bu kadar siyasallaşmış, bütün uluslararası arenada tartışmalı hale gelmiş, tarafsızlığı, bağımsızlığı tartışılan bu yargıyla övünmüyoruz, Kendi ülkem adına, bilakis utanç duyuyorum.” (Dihaber)