Yıkılan kent Şırnak'ta yeniden yıkım

HDP Milletvekili İrmez: Şırnak’ta binlerce insan çadırdayken ve insanların yıkılan evlerinin yerine yenisinin yapılmasına başlanmadan yıkıma tekrar başlanması Şırnak halkının devlet nezdinde yurttaş olarak görülmediğinin kanıtıdır.

ARTI GERÇEK –  HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, Şırnak’ta yeniden gündeme gelen ev yıkımlarına ilişkin Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

İrmez verdiği soru önergesinde hem gözlemlerini hem de kent sakinlerinin verdiği bilgileri aktararak, yeni yıkımların devrede olduğunu söyledi.İrmez, 216 gün süren yasak sonucu kent merkezinde yıkımın aylarca devam ettiğini hatırlatarak, “Binlerce insan kış koşullarında çadırlarda yaşamak zorunda bırakılmıştır. Yıkımın olduğu mahallelerde halk evlerine girememiş, özel eşyalarını dahi alamamıştır. Evlerden çıkarılan tüm eşyaların devletin bilgisi ve onayı dâhilinde yapılan anlaşma ile yıkım faaliyetini yürüten şirket tarafından ganimet olarak alıkonulduğu kamuoyuna yansıyan haberler arasına girmiştir” dedi. Şırnak’ın neredeyse haritadan silindiğini belirten İrmez, şunlara vurgu yaptı: “Buna rağmen devletin yıkım faaliyeti tekrar başlatılmıştır. Amaçlanan Şırnak’ı yerle bir etmek, bütün Şırnak kentini zalimce cezalandırmaktır. Tarafıma ulaşan listelere göre önceki tarihlerde yıkım kararı olmayan yüzlerce evin yıkımın hedefinde olduğu görülmektedir. Şırnak’ta binlerce insan çadırdayken ve insanların yıkılan evlerinin yerine yenisinin yapılmasına başlanmadan yıkıma tekrar başlanması Şırnak halkının devlet nezdinde yurttaş olarak görülmediğinin kanıtıdır.”

BAŞBAKANA YÖNETİLEN SORULAR
İrmez’in Başbakan’ın yanıtlaması istemiyle sorduğu sorular şöyle:

“* Şırnak’ta kaç evin daha yıkılması planlanmaktadır? Şırnak’ta evlerin yıkılmaya devam edilmesinin kararı hangi merciler tarafından verilmiştir?

* Şırnak’ta şu ana kadar kaç ev yıkılmıştır? Yıkılan evlerdeki toplam hane nüfusu kaçtır? Kaç Şırnaklı evsiz kalmıştır?

* Abluka sonrası kaç ev tamamen hasar görmüştür? Kaç ev yarı hasar, kaç ev az hasar görmüştür?

* Yarı hasar gören ve az hasar gören evlerin yurttaşlar istemesine rağmen kendileri tarafından onarılmasına neden izin verilmemiştir?

* Şırnak’ta evleri yıkılan ve mağdur edilen kaç kişiye yeni ev verilmiştir? Eğer şimdiye kadar ev verilmediyse nedeni nedir? Bu insanların evlerini ne zaman vermeyi planlamaktasınız?

* Şırnak’ta evleri yıkılan insanlara henüz yeni evlerin verilmemesi referandum takvimiyle ilgili midir?

* Şırnak valisinin bir mülki amir olarak referandum öncesi tarafsız olması gerekirken halkı “Şırnak’ta evet oyu çıkmazsan evinizi alamazsınız” diye tehdit ve şantajla halktan evet oyu istediği bilinmektedir. Bu tehdit veşantajı yapan vali ile ilgili idari bir soruşturma açtınız mı? Açmadıysanız vali söz konusu tehdidi bilginiz dâhilinde mi yapmıştır?”