TSK'nin Afrin'e top atışları sürüyor.

Şehba bölgesinde Ayn Dakna köyüne yoğun saldırılar sürüyor.


DÜNYA - TSK’nın desteklediği ÖSO’cu grupların Suriye’nin Şehba bölgesindeki Ayn Dakna köyüne yönelik saldırısına bölgenin savunması için yerel halkın katılımı ile kurulan Devrimci Güçler karşılık verdi. YPG ve YPJ’nin de Devrimci Güçler’e destek vermesi sonrasında saldırgan grubun geri püskürtüldüğü açıklandı.

Bölgede bulunan ANHA muhabirlerinin verdiği bilgiye göre karargahlarını Kilcıbrin köyünde kuran TSK destekli ‘Ehil El-Diyar’ adlı silahlı grup, bugün öğlene doğru Ayn Dakna köyüne saldırdı. Saldırı sonrasında başlayan çatışmalar akşam saatlerine kadar sürdü. ÖSO’cu gruplar eş zamanlı olarak Herbel ve Şeyh İsa köyleri ile Til Rifat kasabasına da yöneldi. TSK'ya bağlı birlikler de top ateşi ile ‘Ehil El-Diyar’ adlı grup ile diğer ÖSO'cu grupları destekledi.

Çatışmaların şiddetlenmesi üzerine YPG ve YPJ’liler de yerel savunma birliklerine destek için güçlerini çatışma yaşanan bölgelere kaydırdı.

YPG’ye yakın kaynakların verdiği bilgilere göre çatışmalar sonrasında Ehil El-Diyar’ grubundan bazıları YPG ve YPJ’liler tarafından sağ olarak ele geçirildi. YPG Basın bürosu ile ANHA, Ayn dakna köyünde yaşanan çatışmalara ait görüntüleri yayınladı.

Türkiye destekli ÖSO gruplarının kayıp verdikten sonra geri çekildikleri ancak bölgeye dönük TSK mevzilerinden top atışlarının devam ettiği bildiriliyor.

Bu arada geri çekilen grupların akşam saatlerinde yeniden ağır bir saldırıya yöneldiği, bölgenin yoğun top atışına tutulduğu yönünde bilgiler de geliyor.

“BAZI ÖSO MİLİTANLARI ÖLDÜRÜLDÜ”

Reuters haber ajansına konuşan YPG Sözcüsü Rohat Roj, “Ayn Dakna civarında büyük çatışmalar yaşanıyor” dedi. ANHA'dan Mustafa Bali de aynı ajansa yaptığı açıklamadaı çatışmalarda ÖSO bazı militanlarının öldürüldüğünü, bazıların da sağ yakalandığını söyledi. (ANHA, Artı Gerçek)