Gülmen ve Özakça destekçilerine gece yarısı müdahalesi

Akademisyen Nuriye Gülmen ile öğretmen Semih Özakça’nın destek eylemini devralan analara, polis müdahalesi gerçekleşti. Açlık grevi eylemcisi Semih Özakça’nın annesi de gözaltına alındı.


HABER MERKEZİ - İşlerine dönmek için 72 gündür açlık grevi yapan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’yla dayanışma eylemine polis gece yarısı müdahale etti.

Müdahalede aralarında açlık grevi eylemcisi Semih Özakça’nın annesi Sultan Özakça’nın da olduğu 11 kişi gözaltına alındı.

Semih Özakça’nın annesinin yanı sıra açlık grevine destek için Yüksel Caddesin’de bulunan Acun Karadağ, Engin Karataş, İlker Işık, Nazan Bozkurt, Kemal İnanır, Şengül Özdemir, Hakan Bakın, Eylül Deniz Yaşar, Özenç Utku Tatar, Bektaş Pirdoğan ve ismi öğrenilemeyen bir kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar müdahaleden sonra polis minibüsüne bindirildi. Gözaltına alınanların bir kısmı hastanede kontrole götürülürken bazılarının Çankaya Polis karakoluna götürüldüğü bilgisi verildi.

Gözaltına alınanların polis minübüsündeki görüntüleri @seyrisokak twitter hesabında yayınlandı.

Seyri Sokak twitter hesabında verilen bilgilere göre, ilk müdahaleden yaklaşık yarım saat sonra ikinci müdahale gerçekleşti.

İkinci müdahalede eyleme destek veren Veli Saçılık da yüzüne biber gazı sıkılarak gözaltına alındı.

 

NÖBETİ ANALAR DEVRALMIŞTI

Açlık grevi eylemine destek için sürdürülen nöbeti gece yarısı saldırısından bir müddet önce analar devralmıştı.

Nöbet eylemini devralanlar arasında açlık grevi eylemcilerinin anaları da vardı.

72 GÜNDÜR AÇLIK GREVİNDELER

‘FETÖ’ iddiasıyla açılan soruşturma gerekçesiyle Selçuk Üniversitesi’ndeki görevinden uzaklaştırılan Nuriye Gülmen, 6 Ocak’ta yayınlanan 679 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle, öğretmen Semih Özakça ise Mardin Mazıdağı Cumhuriyet İlkokulu’ndaki sınıf öğretmenliği görevinden 675 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle ihraç edilmişti.

İki eğitimcinin Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde yürüttükleri eylem 72 gün önce açlık grevine dönüştü. Birçok kez gözaltına alınan Gülmen ve Özakça, tüm baskılara rağmen eylemi bırakmadılar.

Polis müdahalesi açlık grevlerinin 72’nci günü gerçekleşti.