Zehirli yumurta skandalı 18 ülkeye yayıldı

İspanya'da zehirli madde bulaşmış yumurta tespit edildi.


DÜNYA- Hollanda'da bu ay başında görülen zehirli Fipronoil maddesi karışmış yumurtalar Avrupa'da hızla yayılıyor. İspanya'nın Bask Özerk Bölgesinde bir şirkette böcek ilacı “Fipronil" ile zehirlenmiş 20 bin yumurta tespit edildi.

İspanyol Gıda Sağlığı, Beslenme ve Tüketici Ajansından yapılan açıklamada yumurtaların dağıtım zincirine girmeden tespit edildiği, dolayısıyla halk sağlığı açısından bir risk bulunmadığı belirtildi. Sağlık Bakanlığı ise acil denetim çağrısı yaparken yumurtaların önümüzdeki günlerde imha edileceği açıklandı.

İLGİLİ HABER: AVRUPA'DA ZEHİRLİ YUMURTA ALARMI

İlk olarak Hollanda’da Ağustos başında çiftlik hayvanlarında kullanılması yasaklanan Fipronil adlı böcek ilacını yumurtalarda tespit edilmişti. Fransa Tarım Bakanlığı zehirli yumurtaların Fransa’ya satılmış olma olasılığı üzerine soruşturma başlatarak önlem almıştı. Fipronil kalıntılarının endüstriyel yöntemlerle hazırlanan sandviç, salata ve değişik besin ürünlerinde de görüldüğü uyarısı üzerine Almanya yumurta ve mayonez kullanılan 6 endüstriyel üretim salatanın üretici firmalar tarafından toplatıldığı açıklanmıştı.

Avrupa Birliği Komisyonuna göre zehirli yumurtalara İspanya, Fransa, Slovakya, Danimarka da dahil olmak üzere 18 ülkede rastlanmıştı. (DHA)