Cumhurbaşkanlığı'ndan Brunson açıklamasıArtı Gerçek

'Türk mahkemeleri gibi Türkiye Cumhuriyeti devleti de hiçbir organ, makam, merci ya da kişiden talimat almaz.'Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Brunson kararı ile ilgili "Türkiye'nin demokratik bir hukuk devleti olduğunu Türkiye'de yargının tarafsız ve bağımsız olduğunu ortaya koymuştur. ABD başkanı Donald Trump'a bir kez daha hatırlatmak isteriz ki Türkiye demokratik bir hukuk devletidir ve Türk mahkemeleri bağımsızdır. Türk mahkemeleri gibi Türkiye Cumhuriyeti devleti de hiçbir organ, makam, merci ya da kişiden talimat almaz" dedi.

İLGİLİ HABER: RAHİP BRUNSON SERBEST

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ABD'li rahip Andrew Craig Brunson’un serbest bırakılmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İLGİLİ HABER: BRUNSON'IN ABD'Lİ AVUKATI: BÜYÜK BİR ZAFER

Altun, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Bugün Andrew Brunson hakkında verilen mahkeme kararı Türkiye’nin demokratik bir hukuk devleti olduğunu, Türkiye’de yargının tarafsız ve bağımsız olduğunu ortaya koymuştur.

Ne yazık ki hatırı sayılır bir süredir Türkiye’nin bağımsız yargısı Amerikan yönetimince baskı altına alınmaya çalışılmış, ülkemiz çeşitli yaptırım tehditlerine maruz bırakılmıştır.

Cumhurbaşkanımız her fırsatta Türkiye’nin bu türden tehditlere boyun eğmeyeceğini, bağımsız ve tarafsız Türk yargısının vesayet altına alınamayacağını belirtmiş, 'Türk yargısının vereceği karara herkesin saygı duyması gerektiği'ni vurgulamıştır.

Mahkeme kararının ardından 'Working very hard on Pastor Brunson!' diye mesaj atan ABD başkanı Donald Trump’a bir kez daha hatırlatmak isteriz ki Türkiye demokratik bir hukuk devletidir ve Türk mahkemeleri bağımsızdır. 

İLGİLİ HABER: TRUMP'TAN BRUNSON AÇIKLAMASI

Bu gerçek Anayasamızın 138. Maddesinde açık ve net bir biçimde vurgulanmıştır. 'Hakimler, görevlerinde bağımsızdırlar, Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez, genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz.'

Türk mahkemeleri gibi Türkiye Cumhuriyeti devleti de hiçbir organ, makam, merci ya da kişiden talimat almaz, kendi kuralları ve iradesiyle kararlarını alır. (HABER MERKEZİ)