Trump'ın kampanya müdürü de itirafçı olduArtı Gerçek

Manafort'un itirafçı olması ara seçimlere 2 ay kala Trump yönetimine büyük bir darbe vurmuş oldu.Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın eski avukatı Michael Cohen'in ardından itirafçı olan kampanya müdürü Paul Manafort, Özel Savcı Robert Mueller'le anlaşmaya vardı.

Özel savcı Robert Mueller, seçimlerde Rusya'nın etkisi olup olmadığını araştırıyordu. 

Bu gelişme, ara seçimlere 2 ay kala Trump yönetimine büyük bir darbe vurmuş oldu.

TRUMP TWEET ATMIŞTI AMA...

ABD Başkanı Donald Trump, Virginia'daki bir mahkeme tarafından 8 kez suçlu bulunan seçim kampanyası direktörü Paul Manafort için tweet atmıştı.

Trump yaptığı paylaşımda, Paul Manafort ve ailesi için çok üzgün olduğunu söylemiş ve yargının 12 yıllık bir vergi davası nedeniyle Manafort'un üzerinde baskı kurduğunu belirtmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, Manafort'un, eski avukatı Michael Cohen gibi aksine 'anlaşma' yapabilmek için hikayeler uydurmadığını söylemişti.


İLGİLİ HABER: ABD BAŞKANLARININ AZİL SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?

ESKİ AVUKATI İŞBİRLİĞİNE GİTMİŞTİ

Trump'ın 51 yaşındaki eski avukatı Michael Cohen, Trump'la ilişki yaşadığını iddia eden kadınlara sessiz kalmaları için ödeme yapmakla suçlanıyordu. Cohen suçlamaları kabul ederek, savcılıkla işbirliğine gitme kararı almıştı.

Cohen'e yöneltilen suçlamalar arasında "bir siyasi adayın isteği üzerine bazı kişilerin bazı konularda sessiz kalması için ödemeler yaparak seçim yasasını ihlal etmek" de bulunuyordu. Cohen'in bu suçu kabul ettiği ancak hangi siyasi aday adına bu suçu işlediğine yönelik isim vermediği belirtilmişti.

 

ABD'de bir siyasinin hakkındaki yüz kızartıcı iddiaları sümen altı etmek için yaptığı, beyan edilmeyen ödemeler, seçim kampanyası finansmanı yasalarının ihlal edilmesi anlamına geliyor.

Cohen'in seçim yasasını ihlal soruşturmasının yanı sıra, Rusya'nın ABD seçimlerine müdahale ettiği iddialarının incelendiği Rusya soruşturmasında görevli olan Özel Savcı Robert Mueller'e de konuşup konuşmayacağı merak ediliyor. (DIŞ HABERLER SERVİSİ)