AKP'den geri adım: Uyuşturucu komisyonu için teklif verecekArtı Gerçek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde dün yapılan oturumda CHP'nin 'uyuşturucu komisyonu kurulsun' teklifini reddeden AKP, söz konusu komisyon için mayıs ayında teklif getirecek.


Rıfat DOĞAN 


ARTI GERÇEK - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde dün yapılan oturumda CHP'nin uyuşturucu komisyonu kurulsun teklifini reddeden AKP, söz konusu komisyon için mayıs ayında teklif getirecek. 

İBB Meclisi nisan ayı üçüncü oturumu bugün yapılıyor. AKP Meclis Grubu, dün CHP'nin teklif ettiği uyuşturucu komisyonu kurulsun teklifini reddetmiş, bu konu sosyal medyada büyük tepki toplamıştı. Bugünkü oturumda söz alan AKP Meclis Grup Sözcüsü Tevik Göksu "CHP keşke bizimle görüşmüş olsaydı uyuşturucu komisyonu için. İBB geçmiş dönemde bağımlılıkla mücadele ciddi çalışmalar yapmış bir belediyedir" dedi. 

Göksu, Yeşilay'la yapılan çalışmaları anlatarak, bağımlılıkla mücadele için rehabilitasayon merkezlerinin kurulduğunu ifade etti. 

Uyuşturucu komisyonun reddedilmesi konusunda kendilerine dönük eleştiriye yanıt veren Göksu, "AK Parti sanki uyuşturucuya dikkatli değil şeklinde algı operasyon yapanlar, 'insanı yaşattı ki devlet yaşasın' düşüncesinde olan AK Parti için yanlış düşünmektedir ve bu akla ziyandır" ifadelerini kullandı. 

CHP’NİN TEKLİFİNİ REDDETTİ UYUŞTURUCU KOMİSYONU İÇİN TEKLİF VERDİ 

Göksu, mayıs ayı toplantısında üç teklif getireceklerini belirterek şunları söyledi:

“AK Parti olarak mayıs ayında üç teklif getireceğiz. İBB’de “bağımlılıkla mücadele daire başkanlığı” kurulmasını talep edeceğiz. Meclisten karar olarak çıkaracağımıza sosyal medya fenomenlere duyuruyorum. 

İkincisi var olan 23 tane ihtisas komisyonumuzdan biri olan sosyal hizmet komisyonunu, sosyal hizmetler, uyuşturucu ile mücadele ve rehabilitasyon komisyonu olarak değiştirilmesini karar olarak getireceğiz. 

Üçüncüsü uzmanların da içinde olduğu bağımlılıkla mücadele konusunda bir araştırma önergesi vereceğiz. Bağımlılıkla mücadele konusunda raporlar hazırlayacağız."

AKP BİZİ İZLEMEYE DEVAM ETSİN

CHP Grup Tarık Balyalı ise AKP'nin bu hamlesi için şunları söyledi:

"Bizim ve sosyal medyanın etkisiyle nelerin değiştiğini görebiliyoruz. Uyuşturucu ile mücadele konusunda İBB çalışma yürüttü ancak 2018’de 3 bin 141 dosya geçmiş, sosyal hizmet komisyonuna giden dosya sayısı sadece 49, kadın ve aileyle sadece 18 dosya gitmiş. Sosyal hizmetlelerle, kadınlarla, uyuşturucuyla ilgili bir dosya gelmemiş. Biz gerçek komisyon çalışmaları istiyoruz. Şimdi doğru bir noktaya geldiler. AKP bundan sonra bizi izlemeye devam etsin."

AKP'DEN AKBİL ÖNERİSİ: 40 TL OLSUN

AKP Grubu adına söz alan Ahmet Hamdi Gürbüz, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun öğrenci akbilinin aylık fiyatını 50 TL'ye düşürme vaadini hatırlatarak, "Sayın Başkan öğrencilere uygulanan 85 TL ücreti 50 TL'ye indireceğinizi söylemiştiniz. Biz AK Parti Grubu olarak teklifi önümüzdeki mayıs meclisinde 40 TL olarak bu meclise getireceğimizi ifade etmek isterim. Hadi yapın da görelim" dedi.

Ekrem İmamoğlu 50 TL'ye indireceğim demişti.