AKP'li Turan'dan Kaşıkçı açıklaması: İhtiyaç olursa Meclis'te araştırılabilirArtı Gerçek

AKP Grup Başkan Vekili Bülent Turan, CHP'nin Cemal Kaşıkçı olayının araştırılması için önerge vermesiyle ilgili, 'Eğer Meclis'te böyle ihtiyaç olursa tabi araştırılabilir' dedi.Meclis'teki makamında gazetecilerle bir araya gelen AKP Grup Başkan Vekili Turan, Cemal Kaşıkçı olayının araştırılması için CHP'nin verdiği önerge, MHP'nin af teklifi, yerel seçimler ve MHP ile yapılan seçim ittifakına ilişkin soruları yanıtladı.

'VAHİM İDDİALAR VAR'

Cemal Kaşıkçı olayının araştırılması için CHP'nin verdiği önerge hakkında sorulan sorulara, "Cemal Kaşıkçı suikast iddiası Arabistan'ı çok yoracak bir iddia. Vahim iddialar var. Yargı konusu netleşmedi ama tüyleri diken diken eden bir mesele. Devletler ölüm olmasın, diye vatandaşını korumak için korurlar. Kendi vatandaşını öldüren bir devlet düşünülemez. Umut ediyorum, böyle bir şey yoktur. Sonuçlarını bekleyelim" yanıtı veren Turan CHP'nin araştırma önergesi için, "Eğer Meclis’te böyle ihtiyaç olursa tabi araştırılabilir" değerlendirmesi yaptı.

'CEZA ALAN ADAMIN NİYE AFFINI BEN SAĞLAYAYIM?'

AKP Grup Başkan Vekili Turan, MHP'nin af teklifinin ne zaman görüşülmeye başlanacağı sorularına, "Medeni toplumlarda 'af' diye bir ifade doğru bir ifade değil. Ceza alan bir adamın niye affını ben sağlayayım? Bu benim işim değil ki. Suç işleyen kişi cezasını alır. MHP'nin teklifi tartışılabilir. Aftan ziyade infaz yasasındaki değişiklikle adım atılabilir. Af olacaksa tüm partilerin kabul edeceği bir düzenleme olmalıdır. Kolay olmadığını görüyorum ama herkesin kabul edeceği bir düzenleme toplumun da 'evet' diyeceği bir düzenleme olur" yanıtı verdi.

'KENDİ İRADELERİYLE ADAY OLMAMALILAR'

Gazetecilerin yerel seçimlere ilişkin sorularını da yanıtlayan AKP'li Turan şunları söyledi:

"Meclis'te gençleştirmeyi başardık, aynı şeyi belediyelerde de bekliyoruz. 3 dönem belediye başkanlığı yapanlar, kendi iradesiyle aday olmayarak, genel merkezi rahatlatmalı. İstisna olabilir. 'Ben olmazsam parti batar' anlayışı, partimiz açısından söz konusu olamaz. Halk tarafından kadrolarda gençleşme beklentisi var." 

'MHP İLE TAM BİR İTTİFAKTAN SÖZ ETMEK DOĞRU DEĞİL'

MHP ile yerel seçim için yapılan ittifak görüşmelerine ilişkin soruya "İl il, ilçe ilçe tam bir ittifaktan söz etmek doğru değil" yanıtı veren AKP Grup Başkan Vekili, "Küresel ataklara karşı milli duruş sergileyen partilerle yan yana olmak önemli; ama şu an için bir formül geliştirilmedi. MHP'nin İstanbul için aday göstermemesi, ittifak ile ilgili değil; iyi niyet göstergesidir" dedi. (DHA)