Avrupa Konseyi: Türkiye yargıdaki yolsuzluğu önlemek için tavsiyelere uymadıArtı Gerçek

GRECO üye ülkelere yönelik düzenli olarak rapor ve tavsiye kararları hazırlıyor.


Avrupa Konseyi'nin Yolsuzluğa Karşı Devletler Grubu (GRECO) Türkiye'yi de yakından ilgilendiren ve daha geniş ölçüde AB ülkelerini ve Amerika Birleşik Devletleri'ni kapsayan yıllık raporunu açıkladı.

Yolsuzlukla mücadele organı olan GRECO raporunda milletvekilleri, hakimler ve savcılara yönelik yolsuzluğu önleme konusunda Türkiye'nin, Avrupa Konseyi'nin tavsiyelerini en az yerine getiren ülkelerden biri olduğuna dikkat çekildi.

Euronews'ten Gülsüm Alan haberine göre, raporda milletvekilleri, hakimler ve savcılar arasında yolsuzluğun giderilmesi ve önlem alınması için en fazla öneri Türkiye'ye yapılmıştı.

'TÜRKİYE TAVSİYELERE EN AZ UYANLAR ARASINDA'

Raporda Türkiye'nin, yolsuzluğun önlenmesine ilişkin GRECO tavsiyelerini Portekiz ile birlikte en az uygulayan ülkelerden biri olduğuna dikkat çekiliyor.

GRECO Başkanı Marin Mrcelo, raporla ilgili, "Hiçbir ülke yolsuzluktan muaf değildir. Yolsuzluk endeksinde notu düşük olan tüm ülkeler bu konuda daha somut adımlar atması için uyarılıyor." dedi.

1999 yılında kurulan “Yolsuzluğa Karşı Devletler Grubu” Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi bünyesinde kuruldu.

Türkiye GRECO'ya 2004 yılında dahil oldu. GRECO üye ülkelere yönelik düzenli olarak rapor ve tavsiye kararları hazırlıyor. (HABER MERKEZİ)