Çipras'tan Türkiye'ye: Uluslararası hukuka saygı duymayanlar sonuçlara katlanmalıArtı Gerçek

Çipras, Türkiye’nin 'provokasyonlarının' ikili sorun olmadığını, bunun tüm Avrupa Birliği’ni ilgilendirmesi gerektiğini belirtti.


Yunanistan, Kıbrıs, Malta, Fransa, İtalya, Portekiz ve İspanya liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilen Malta’daki 6. Avrupa Birliği Güney Ülkeleri Zirvesi’nde, Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye’nin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesinde, AB ilkelerine ve uluslararası hukuka aykırı yasadışı faaliyetine ilişkin bir bildiri okudu.

Zirvenin ardından açıklamalarda bulunan Çipras, “Türkiye’nin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki yasadışı faaliyetine son vermemesi durumunda AB’nin tedbirler inceleyip alacağını yönünde bugün gönderdiğimiz net sinyalin son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Nikos Anastasiadis’e tam desteğimizi dile getirdik” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Kıbrıs ve Yunanistan’a yönelik 'provokasyonlarının' ikili sorun olmadığını, tüm AB’yi ilgilendirmesi gerektiğini kaydeden Çipras, “Bu, Avrupa-Türkiye sorunudur ve biz böyle bilerek hareket etmeliyiz. Konseptimizin özü, uluslararası hukuka saygı ve bunun için uluslararası hukuka saygı duymayanlar gereken sonuçlara katlanmalı” dedi.

Kıbrıs medyası, Malta’daki zirvede Kıbrıs’a destek verildiğini aktardı.

MACRON: AVRUPA ZAYIFLIK GÖSTERMEYECEK

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da, Güney Kıbrıs'la tam bir dayanışma içinde olduğunu belirterek, Güney Kıbrıs'ın egemenliğine saygı duyulması gerektiğini ifade etti.

Macron, Türkiye yönetimini Doğu Akdeniz bölgesindeki faaliyetlerine son vermeye çağırırken, "Tamamen Kıbrıs’la dayanışma içindeyiz ve egemenliğine destek veriyoruz. Türkiye, Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki yasadışı faaliyetine son vermeli. Avrupa Birliği bu konuda zayıflık sergileme niyetinde değil” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)