Dolar 5.80 üzerindeki seyrini sürdürüyorArtı Gerçek

Dolar güne 5.80'nin hemen üzerinde başladı. Piyasada seçim sonuçlarına ilişkin belirsizliğin baskısı sürüyor.


İstanbul'da seçim sonuçlarına ilişkin belirsizliğin halen devam etmesi, Rusya'dan alınan S-400 füzelerinin Türkiye-ABD ilişkilerinde gerginlik yaratıyor olması ve açıklanan reform paketinin detaylarına ilişkin soru işaretleri TL'de satış baskısı ve benzer para birimlerinden negatif ayrışma yaratıyor.

Dolar/TL dün 5.81'e kadar yükselmiş, günü de yüzde 0.7 artışla tamamlamıştı. TL geçen hafta da seçime dair haber akışıyla dolar karşısında yüzde 3'ün üzerinde değer kaybetmişti. Dün günü 5.81 civarında tamamlayan kur bu sabah yine 5.81 sınırında, euro 6.57'de, sepet kur 6.18'de seyrediyor.

TL, cuma günü görülen en yüksek seviye itibarıyla dolar karşısında bir haftalık değer kaybı yaklaşık yüzde 3.5, seçimden bu yana kayıplar yüzde 4.6, yılbaşından bu yana ise yüzde 9.1 oldu. Bu verilere göre TL, gelişmekte olan ülke para birimlerinden açık ara daha çok değer kaybetti.

Bu arada Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dün ABD Başkanı Donald Trump ile görüştü. Görüşmede S-400, ikili ticaret ve bölgesel konularda işbirliği ele alındı. "Gayet pozitif, olumlu, yapıcı bir görüşme gerçekleştik" diyen Albayrak, Trump'ın S-400 konusunda ihtiyaçlara dair aktarılanlarla ilgili "gayet makul bir bakış açısı sergilediğini" söyledi.

Piyasada dikkat çeken bir diğer gelişme ise TCMB'nin ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin  bankanın ek sıkılaştırma benzeri bir uygulamaya gitmemesine rağmen dün yüzde 24.36 seviyesine yükselmesi oldu.

Küresel piyasalarda ise, Wall Street'in ABD'de beklentilerin altında gelen banka bilançoların etkisiyle düşüş kaydetmesiyle Asya borsaları dokuz ayın zirve seviyesinin altında seyrediyor ancak küresel ekonominin daha sert gerilemeden kaçınabileceğine dair işaretler kayıplarını sınırlamasına destek oldu.

Uzmanlar İstanbul'daki seçim sonuçlarının hala netleşmemesinin piyasalar için en önemli risk unsuru olduğuna dikkat çekiyor. Noor CM Yurt içi Piyasalar Satış Müdürü Mert Yılmaz, Bloomberg HT'ye seçim belirsizliğinin sürmesi ve yeni bir seçim olur mu sorusunun akla gelmesinin TL varlıklarda fiyatlamayı ciddi anlamda baskıladığını, bunun yansımasının Borsada, kurda, faizde ve Türkiye'nin risk priminin de görüldüğünü söyledi.

Günün devamında Türkiye'de ve ABD'de sanayi üretim verileri takip edilecek. Seçimlere yönelik haber akışı da piyasanın radarında olacak.

REFORM PAKETİ BU SORUYA YANIT VERMEDİ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un (S&P) EMEA Başanalisti Frank Gill, Türkiye'nin geçtiğimiz hafta açıkladığı ekonomik reform paketinin liraya güvenin yeniden inşa etmek için yeterli olmadığını söyledi.

Gill, yaptığı açıklamada, "Yabancı yatırımcılar ve Türk hanehalkı için en büyük soru, liranın hâlâ yatırım yapılabilir bir para birimi olup olmadığı. Benim görüşüme göre reform paketi bu soruya yanıt vermedi" diye konuştu.

Negatif ayrışma trendinin sürdürülemez olduğunu söyleyen bankacılar da bu durumun ekonomi üzerinde gerilim yarattığını söylüyor. Dün açıklanan rakamlara göre işsizlik 3 puanın üzerinde artarak yüzde 14.7 olmuştu. (HABER MERKEZİ)