Genelkurmay çatı davasında karar açıklandıArtı Gerçek

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk'ün de aralarında olduğu 16 kişi 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.


15 Temmuz darbe girişiminde Genelkurmay'daki eylemlerle ilgili 'yurtta sulh konseyi' üyesi olduğu belirtilen kişilerin de aralarında bulunduğu 224 sanık için karar açıklanıyor. Akın Öztürk'ün de aralarında bulunduğu 16 kişi, 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Fethullah Gülen dahil 13 kişinin dosyasının ise ayrılmasına karar verildi.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki bin 800 kişilik büyük duruşma salonunda görülen davada tutuklu sanıklar, tutuksuz sanıklar, bazı müdahiller ve tarafların avukatları hazır bulunuyor.

Mahkeme heyetinin 'Genelkurmay çatı davası'nda açıkladığı kararlar şöyle:

Eski orgeneral Akın Öztürk, 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski başyaveri eski kurmay albay Ali Yazıcı: Ağırlaştırılmış müebbet hapis,

TRT'ye baskın emrini verdiği belirtilen eski Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı Muhsin Kutsi Barış: Ağırlaştırılmış müebbet hapis,

Jandarma Genel Komutanlığı önünde sivillere ateş ettiği belirtilen eski yarbay Ertuğrul Terzi: Ağırlaştırılmış müebbet hapis,

Zırhlı birliklerden tankların çıkması emrini verdiği ve ‘yurtta sulh konseyi’ üyesi olduğu belirtilen eski tuğgeneral Ahmet Bican Kırker: Ağırlaştırılmış müebbet hapis,

Genelkurmay karargahında komutanları derdest ettiği belirtilen ÖKK timinin komutanı eski kurmay albay Fırat Alakuş: Ağırlaştırılmış müebbet hapis.

Hulusi Akar'ın yaveri eski yarbay Levent Türkkan: Ağırlaştırılmış müebbet hapis.

Eski tuğgeneral Mehmet Partigöç: 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası.

Eski tümgeneral Mehmet Dişli: 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis.

Eski Genelkurmay Personel Başkanı korgeneral İlhan Talu: 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası.

Eski Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanı tümgeneral Kubilay Selçuk: 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis.

Eski tuğamiral Sinan Sürer: 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis.

Eski Çakırsöğüt Jandarma Tugay Komutanı Ali Osman Gürcan: 141 kez ağırlaştırılmış müebbet.

Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanı eski tuğgeneral Hakan Evrim: 141 kez ağırlaştırılmış müebbet aldı.

Eski albaylar Ramazan Gözel ile Doğan Öztürk: 11'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis.

GÜLEN DAHİL 13 KİŞİNİN DOSYASI AYRILDI

Mahkeme, Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 13 kişinin dosyalarının ayrılmasına karar verdi.

BÜTÜN EYLEMLERİN SORUMLUSU OLARAK CEZALANDIRILMALARI İSTENDİ

Sanıkların, ‘anayasal düzeni ihlal’ suçunun yanı sıra karargahta yaşamını yitirenlerin sayısı kadar ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

‘Yurtta sulh konseyi’ üyesi olduğu belirtilen kişilerin de Türkiye genelindeki bütün eylemlerin sorumlusu olarak cezalandırılması istendi.

İlk duruşması 22 Mayıs 2017'de Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen davada, iddianameye karşı savunmalar alındıktan sonra 9 Mayıs 2018'de savcı esasa ilişkin mütalaasını sundu.

Savcı, eski orgeneral Akın Öztürk'ün de aralarında bulunduğu bazı ‘yurtta sulh konseyi’ üyeleri hakkında, 252 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti.

Ardından sanık ve avukatları, mütalaaya karşı savunma yaptı.

Bu işlemin tamamlanmasıyla 28 Mayıs 2019'da sanıkların son sözlerini alan mahkeme heyeti, karar duruşması için 20 Haziran'a gün vermişti.

2 BİN 500 SAAT KAYIT, 50 BİN SAYFA SAVUNMA

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesinde iki yıl süren yargılamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, alıkonulan komuta heyeti, olay gecesi yaralanan vatandaşların da aralarında bulunduğu 2 bin 386 kişi mağdur ve müşteki sıfatıyla dosyada yer aldı.

Yaklaşık bin klasörü bulan dava dosyası kapsamında, o gece yaşamını yitiren polis, asker ve sivil 251 kişi de maktul olarak kayda geçti. Karar duruşmasına kadar 236 celse görülen davada, sanık ve avukatlarının iddianame, esasa ilişkin mütalaa ve gelen evraka karşı savunmaları, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayıt altına alındı. Yaklaşık 2 bin 500 saati bulan kayıtlar, 7 katip tarafından deşifre edildi. Sanık ve avukatlarının beyanları 50 bin sayfa tuttu. Ayrıca yargılama boyunca 235 kişi de tanık olarak dinlendi. (HABER MERKEZİ)