HDP PM üyesi Can Memiş tahliye edildiArtı Gerçek

HDP Parti Meclisi üyesi Can Memiş'in de aralarında bulunduğu 3 kişi tahliye edildi.


HDK ve HDP’lilerin yargılandığı davanın 3'üncü duruşmasında HDP PM üyesi Can Memiş ve siyasetçiler Hasan Hüseyin Gençer ile Suphi Yıldız tahliye edildi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi (PM) üyesi Can Memiş ile Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üyelerinin de aralarında bulunduğu 6'sı tutuklu, 29 kişi hakkında "Örgüt üyeliği" iddiasıyla açılan davanın 3'üncü duruşması İstanbul 28'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Silivri Cezaevi Kampusu karşısında bulunan duruşma salonunda görülen duruşmaya tutuklu siyasetçilerin tümü ve bazı tutuksuz siyasetçiler katıldı. Çok sayıda avukatın savunma için hazır bulunduğu duruşmayı aileler izledi. 

TANIK DİNLENİLMESİ TALEBİNE RET

Duruşmada ilk söz alan avukat Zülfükar Erdem, tutuklu müvekkili Taylan Urun'un telefon konuşmalarına dair tanıkların dinlenmesini talep etti. Mahkeme heyeti ise Erdem'in talebini reddetti. Ardından söz alan avukat Bülent Çoban, mahkeme heyetinin tutukluluk gerekçesini anlamlandıramadıklarını belirterek heyetin maddi gerçeğe ulaşmak istemediğini kaydetti. Avukat Ayşe Acinikli de müvekkilinin telefon görüşmesinden kaynaklı suçlandığını belirterek, müvekkilinin serbest bırakılmasını istedi.  

Tekrar söz alan Erden, tanık dinlenme yönündeki taleplerinin reddedilmesine ilişkin şunları söyledi: Gerçeğin ortaya çıkması için tanıkların dinlenmesi gerekir. Bu vermiş olduğunuz karar ile birlikte heyetinizden hukuki, adil bir karar vermenizi beklemiyoruz. Erden, dosyada tutuklamaya gerekçe gösterilen tek dayanağın istihbarat raporları olduğunu dile getirdi.

Avukatlar, tutuklu müvekkillerinin tahliyesini ve adli kontrol ve yurt dışı yasaklarının kaldırılmasın istedi. İddia makamı ise avukatların tahliye taleplerinin reddini isteyerek, tutukluluk halinin devamını talep etti. 

3 SİYASETÇİ İÇİN TAHLİYE

Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, açıkladığı kararında HDP PM üyesi Can Memiş, Hasan Hüseyin Gençer ile Suphi Yıldız'ın tahliyesine karar verdi. Taylan Urun, Atilla Sayir ve Metin İlan'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme bir sonraki duruşmayı 14 Şubat 2019’a erteledi. Suphi Yıldız ve Hasan Hüseyin Geçer'in tahliyesine ilişkin üye hakim Serkan Yoğurtçu karşı oy kullandı. (Mezopotamya Ajansı)