Londra'da Yokoluş İsyanı: 5 köprü trafiğe kapatıldıArtı Gerçek

Göstericiler, hükümetin iklim değişikliği konusunda harekete geçmesini istiyor. Gösterilere 6 bin kişi katıldı.


Dünya çapındaki iklim değişikliğine karşı önlem alınması için düzenlenen gösterilerin en dikkat çekicilerinden biri İngiltere'nin başkenti Londra'da yapıldı.

Hükümetin iklim değişikliği konusunda harekete geçmesini isteyen göstericiler, Londra’da beş köprüyü trafiğe kapatttı.

İlk eylemlerini 31 Ekim’de Londra’da parlamento binasına giden yolları kapatarak yapan Yokoluş İsyanı (Extinction Rebellion), binlerce kişinin katılımıyla yeni bir eylem düzenledi. İsyan Günü adını verdikleri eylemleri için kent merkezinde toplanan göstericiler Southwark, Blackfairs, Waterloo, Westminster ve Lambeth köprülerini işgal etti.

Euronews'in haberine göre, organizatörlerden Tiana Jacout, eylemlerinde yol kapatma gibi bir yöntemi tercih etmediklerini ancak bugüne kadar gerçekleştirdikleri lobi, yürüyüş ve imza kampanyalarının istedikleri değişikliği sağlamadığına dikkati çekti. Yokoluş İsyanı, hükümet harekete geçene dek sivil itaatsizlik eylemlerini sürdüreceklerini belirtiyor. Organizatörler gösterilerine 6 bin kişinin katıldığını bildirdi. Grup, 22 kişinin polis tarafından gözaltına alındığı bilgisini verdi.  (HABER MERKEZİ)