Modern İran edebiyatının başeseri 'Kör Baykuş' sahnedeArtı Gerçek

Sâdık Hidâyet’in eseri Onur Erbilen'in uyarlamasıyla 12 Kasım'da Türkiye prömiyerini yapacak.ARTI GERÇEK- Yazıldığı günden bu yana kendi ülkesinde yasaklı olmasına rağmen birçok dile çevrilen ve okuyucuların büyük beğenisini toplayan 'Kör Baykuş' yazar Onur Erbilen’in uyarlamasıyla seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. Türkçe'ye Behçet Necatilgil tarafından çevrilen Sâdık Hidâyet’in bu eşsiz romanı Hakan Dündar’ın sahne düzenlemesi ve Işıl Kasapoğlu’nun yönetimiyle sahneye taşınıyor. Eserin başkahramanı Sermet Yeşil ile hayat buluyor.

Eser, insan benliğinin kaotik dehlizlerinde, bin yıllardır cevabını aradığı sorulara ulaşma çabasının ve varoluşunun bir senfonisi. Güzelliği ve saflığı arayan bir adamın (insanlığın) onu güzel bir kadın cisminde bulduğu yanılsamasına düşerek, yanan mumlar gibi eriyip tükenişi. Romanın başkarakteri Sermet Yeşil’in etkileyici performansıyla hayat bulurken, ona gölgeler ve kuklalar eşlik ediyor. Sâdık Hidâyet’in karmaşık dünyası ve kaygıları Işıl Kasapoğlu’nun sihirli ve gizemli sahne estetiğiyle hayat buluyor.

Myart Prodüksiyon’un yapımcılığını üstlendiği Kör Baykuş 12 Kasım’da Bursa Nilüfer Belediyesi Nazım Hikmet Kültürevi’ndeki Türkiye prömiyerinin ardından, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere tüm kentlerde seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor.