Okullarda yaz tatili kısalıyorArtı Gerçek

Yeni eğitim yılı takviminde yaz tatili süresinin kısaltılacağı, bölgelere göre tatil düzenlemesinin getirileceği belirtiliyor.


Yarın yeni eğitim yılı takvimi açıklanacak. Yeni eğitim yılı takviminde yaz tatili süresinin kısaltılacağı belirtiliyor. Ayrıca bölgelere göre tatail düzenlemesi de geliyor. 

NTV'nin haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı, yeni eğitim öğretim çalışma takvimine son şeklini verdi. Üzerinde çalışılan sisteme göre ara tatil sayısının artırılması gündemde. 

Mevcut sistemde eğitim öğretim yılı 90'ar günlük 2 dönemden oluşuyor. 2 dönemin arasında ise 2 haftalık sömestr tatili yer alıyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı buna iki kısa tatil daha eklemeyi planlıyor. Bu tatillerin 40-45 günde bir olması yani kasım ve nisan aylarına denk gelmesi ve birer hafta olması üzerinde duruluyor.

180 iş günü olan eğitim süresinin yeni çalışma sisteminde de korunması bekleniyor. Bu durumda iki tatil daha ekleneceği için yaz tatili süresinin de en az iki hafta kısalması gündemde.

Bölgere göre ayrı eğitim takvimi modeli de sözkonusu olabilir. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tatil sürelerinin bölgesel ihtiyaçlara göre düzenlenebileceğini de söylemişti. Selçuk, "Sadece bir tane yarı yıl olması gerekmiyor bölgenin ihtiyaçlarına göre üç sömestrlik bir okul da olabilir" demişti. (HABER MERKEZİ)