Tecavüz davasında beraat gerekçesi: Dantelli iç çamaşır giymiştiArtı Gerçek

İrlanda'da, 17 yaşındaki bir genç kıza tecavüz eden bir adamın avukatının "Dantelli bir tanga giyiyordu" diyerek savunma yapması ülkede tartışma başlattı.


İrlanda'da, 17 yaşındaki bir genç kıza tecavüz eden 27 yaşındaki bir adamın avukatının "Dantelli bir tanga giyiyordu" diyerek savunma yapmasının ardından beraat etmesi İrlanda'nın bazı kentlerinde bir dizi eylemle protesto edilecek.

Başkent Dublin de dahil bazı kentlerde eylem yapılması planlanıyor. Sosyal medyada eylemleri organize eden sosyalist feminist grup Rosa, "mahkemelerde kurbanların suçlanmasına son" protestoları yapılacağını bildirdi. Dublin, Cork, Limerick ve Waterford kentlerinde eylemler yapılacağı belirtiliyor.

İrlandalı Milletvekili Ruth Coppinger de kararı parlamentoda dantelli bir tanga göstererek "rutin kurban suçlama" kültürünü protesto etti. Kolundan dantelli bir tanga çıkartan Coppinger "Burada bir tanga göstermek mahcup edici olabilir. Sizce bir tecavüz kurbanı ya da bir kadın iç çamaşırının mahkemede yersizce gösterildiğinde ne hissediyor?" dedi.

AVUKATIN SÖZLERİ ÖNCE SOSYAL MEDYADA PROTESTO EDİLDİ

Zanlının tecavüz suçundan beraat ettiği vaka, ilk olarak 6 Kasım'da Irish Examiner gazetesi tarafından duyuruldu. Zanlı davada kendisi ve genç kız arasında Cork kentindeki bir patikada gerçekleşen cinsel ilişkinin rızaya dayalı olduğunu savundu. Ancak zanlının avukatı Elizabeth O'Conell'ın kapanış savunması büyük tepki çekti ve internette protesto gösterileri organize edilmeye başlandı.

Examiner'ın haberine göre, O'Conell savunmada "Kanıtlar kızın zanlıdan hoşlandığını ve biriyle buluşmaya ve biriyle birlikte olmaya açık olduğu ihtimalini dışlıyor mu? Nasıl giyindiğine bakmalısınız. Dantelli bir tanga giyiyordu." dedi. Haberin yayımlanmasından bir gün sonra Dublin Tecavüz Krizi Merkezi'nin Başkanı avukatın sözlerini eleştirdi. 

"BU RIZA DEĞİL"

Medyanın vakaya ilgisinin artmasıyla birlikte de İrlandalı sosyal medya kullanıcıları mesajlarında mahkemede sarf edilen sözlere öfkelerini dile getirdi. İrlandalı kadınlar #ThisIsNotConsent (Bu rıza değil) etiketiyle, bu tür tekniklerin mahkemede kullanılmasını protesto etmek için her renk, şekil ve malzemeden yapılmış iç çamaşırlarını paylaştılar. Birçoğu da tecavüz davalarında nelerin kanıt olarak sunulabileceği ve jürinin bunları nasıl algılayabileceğine yönelik daha sıkı kurallar bulunan ülkelere işaret etti. Milletvekili Coppinger de hem yargıçlar hem de jüri üyeleri için bu konuda zorunlu eğitimler getirilmesini istedi. 

Geçen yıl da Kuzey İrlanda'da iki ünlü rugby oyuncusu tecavüz suçlamasından beraat etmiş ve bu vaka da Hem İrlanda Cumhuriyeti hem de Kuzey İrlanda'da tepki çekmişti. (BBC)