Valilik, eski logoda 'kamu yararı' görmedi!Artı Gerçek

Daha önce atanan kayyım tarafından logosu değiştirilen Batman Belediyesi'nin eski logosuna dönme kararı Batman Valiliği engeline takıldı.


Batman Belediyesi'nin, kayyımın değitirdiği eski logoya dönme isteği Valilik engelline takıldı. Belediye Meclisi’nin Haziran ayında 38 üyenin 36 oyuyla aldığı karar, Valilik tarafından "kamu yararı olmadığı” gerekçesiyle iade edildi. Batman Valiliği söz konusu ret kararını internet sayfasında yaptığı açıklamayla duyurdu.

Valilik karara ilişkin, "Batman Belediyesine ait logo’nun değişimini öngören Batman Belediye Meclisinin 14.06.2019 tarihli kararı Valiliğimizce incelenmiş olup, kamu yararı görülmediğinden karar onaylanmadan iade edilmiştir. 5393 sayılı Belediye Kanununun 81. Maddesi uyarınca mülki idare amiri tarafından karar onaylanmadığından logo değiştirme işlemi gerçekleştirilmeyecektir." açıklaması yaptı.

Kayyımın belirlediği logo.


'TÜM KARARLAR GİBİ BU KARARI DA REDDETMİŞTİR'

Valiliğin açıklaması üzerine Batman Belediyesi Eş Başkanları Mehmet Demir ve Songül Korkmaz da yazılı açıklama yaptı. 

Batman Belediyesi'nin aldığı kararların bugüne kadar tamamının Batman Valiliği tarafından reddedildiğini vurgulayan Eş Başkanlar, "Aldığımız kararını tanımayan Valiliğin iç işlerimize, halkın kararlarına karşı durması bizim için kabul edilemezdir. Yapılan logo değişikliği değil, kayyım öncesinde kullanılan logoyu tekrar kullanma kararıdır. Fakat Valilik makamı bugüne kadar aldığımız tüm kararları reddetmiş olduğu gibi bu kararımızı da reddetmiştir" dedi.

'İÇ İŞLEYİŞİMİZE MÜDAHALEDİR’

Açıklamada, "Bir Logo değişimimize bile, onay vermeyen valiliğin iç işlerimize bu kadar müdahale etmesi halkımız ve Türkiye demokrasisi adına kabul edilebilir bir durum değildir. Bizler iç işleyişimiz gereği halkımızla aldığımız kararları hayata geçirmekle mükellefiz. Kamuoyu üzerinde tekrar çağrımızdır ki bu noktada tüm resmi kurumlarla ortaklaşmaya, iletişimde olmaya ve ortak karar oluşturmaya her zamanki gibi hazırız" denildi. (Mezopotamya Ajansı)