Wikileaks'in kaynağı Manning yeniden cezaevindeArtı Gerçek

Chelsea Manning, 'Mahkemede ifade vereceğime açlıktan ölmeyi tercih ederim' demişti.


2013'te gizli askeri belgeleri sızdırmaktan suçlu bulunan, 2019'da WikiLeaks soruşturmasında ifade vermeyi reddettiği için 62 gün hapsedilen ABD'li eski asker Chelsea Manning, büyük juri karşısına çıkmayı kabul etmediği için itaatsizlik suçundan tekrar tutuklandı.

Federal hapishanede 62 gün tutulan Manning serbest kaldıktan yedi gün sonra ABD kolluk kuvvetleri tarafından Virginia eyaletinde tekrar gözaltına alındı. Manning'in perşembe günkü duruşmada 'büyük juri' karşısına çıkması gerekiyordu. Manning, mahkemeye gitmeyince 'itaatsizlik' sebebiyle cezaevine gönderildi. 

Manning, "Mahkemede ifade vereceğime açlıktan ölmeyi tercih ederim" demişti.

Manning'in avukatları müvekkillerinin "16 Mayıs'ta tekrar hapse gireceğini öngördüklerini, çünkü soruları cevaplamayı reddedeceğini" belirtmişlerdi. 

3. DEFA CEZAEVİNDE

İtaatsizlikten 62 gün cezaevinde kalmadan önce WikiLeaks'e gönderdiği 700 bin belge nedeniyle 2010'da Irak'ta gözaltına alınan Manning 2013 yılında, gizli askeri belgeleri sızdırmaktan suçlu bulunmuş fakat sonra dönemin ABD Başkanı Barack Obama tarafından cezası hafifletilmiş ve 2017'de serbest kalmıştı.

İndirilmeden önce 35 yıl olan ceza, ülkede o tarihe kadar bilgi sızdırma gerekçesiyle verilen en uzun süreli cezaydı.

Manning bu eylemi ABD'nin dış politikasının tartışılmasını sağlamak için yaptığını söylerken ABD'li yetkililer bu eylemin çok sayıda kişinin hayatını tehlikeye attığını belirtmişti. (HABER MERKEZİ)