Türkler, Avrupa'da 'solcu' Türkiye'de 'sağcı'

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği tarafından yapılan araştırmaya göre, 'Türkiye kökenliler Avrupa’da sol partileri Türkiye’de ise muhafazakar partileri destekliyor.'


HABER MERKEZİ - Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından hazırlanan ‘Siyasal Katılım Raporu' uzun süredir bilinen bir gerçeği tescilledi:
"Türkiye kökenliler Avrupa’da sol partileri Türkiye’de ise muhafazakar partileri tercih ediyor. "

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı AKP'li Mustafa Yeneroğlu'nun UETD Başkan ve yöneticileriyle birlikte mecliste düzenlenen toplantıda açıkladığı ‘2017 Siyasal Katılım Raporu'na göre araştırmaya katılanların çoğu hem yaşadığı ülke hem de Türkiye politikası ile yakından ilgileniyor.

TÜRKLER İKİ ÜLKE SİYASETİYLE DE İLGİLENİYOR
Araştırma ile Türkiye kökenlilerin Almanya, Fransa ve Hollanda'da siyasal katılımının hangi düzeyde olduğu sorusuna yanıt aradıklarını söyleyen UETD Başkanı Zafer Sırakaya rapor hakkında şu bilgileri verdi:

"Türkiye'ye olan siyasetin ilgi düzeyi yaşamış olduğu ülkelerin siyasetine ilgi düzeyinden biraz daha fazla olduğunu görüyoruz. Vatandaşlarımızın Avrupa'da yaşarken daha çok sol partilere yönelik bir tercihleri olduğunu görebilme imkanımız var. Aynı şekilde Türkiye ile ilgili tercihlerinde ise daha muhafazakar partileri tercih ettiklerini gördük. Bu da Avrupa'daki sağ ve muhafazakar partilerin bir şekilde yabancılara, göçmenlere yönelik daha kapsayıcı bir siyaset anlayışı içerisinde hareket etmediklerinin de bir tezahürü olduğunu ifade etmek istiyorum."

ARAŞTIRMA 2 BİN 750 KİŞİYLE YAPILDI

UETD'in hazırladığı araştırma Almanya, Fransa ve Hollanda'da yaşayan 18-40 yaş arası toplam 2 bin 750 Türkiye kökenli kişiyle 14 Şubat-7 Mart 2017 tarihleri arasında yapıldı. Saha çalışması esnasında araştırmanın UETD adına yapıldığı gizlendi. Araştırma bir Alman araştırma şirketinin katkıları ile gerçekleşti.