‘Bekle bizi İstanbul’

İstanbul’a 350 km kala ‘Adalet’ otobüsünden zaman zaman Vedat Türkali’nin sesinden ‘Bekle bizi İstanbul’ çalınıyor.


Candan YILDIZ


Yollar aşınmasa bile Adalet Yürüyüşü’nün bir şeyleri aşındırdığı kesin. Aşınanın ne olacağı bu yazının konusu olmasa da meşruiyeti yüksek olan bir yürüyüş, siyasi pası, çaresizlik tortusunu aşındırıyor.

Moğollar’ın dillere pelesenk ‘Bir şey yapmalı’ şarkısının adımlara dönüştüğü yürüşün 5. Gününde günlük programda yine rutin vardı. Değişmeyen menü, verilen molalar vs. Saatlerin, günlerin beraber geçirildiği eylemde tanım yerindeyse birlikte yaşamanın ortak kuralları işliyor. Değişen şey ise bir açıp bir kapanan, bazen sağanağa dönüşen hava, bir de katılımcılar.

Merak ettiğim konulardan biri aktivizm yapan milletvekillerinin halkın sofrasını ne kadar paylaştığıydı. Molada kurulan masada yakaladığım CHP’li vekil Oğuz Kaan Salıcı ‘İşte içinde peynir domates olan bu sandviçi yedik’ sözleriyle merakımı gideriyor. Sohbete dahil olan başka bir CHP’li vekil de ‘Bizlere yemek Saray’dan geliyor’ diyor. ‘Altın klozet de isteriz’ ironisi de ekleniyor aynı sohbete. Yemeğin hiç sorun olmadığını aktaran Salıcı, ‘İnsanlar ne yediğini dert edinmiyor. Aramızda oruç tutanlar da var. Bu işin ruhunu amacını önemsiyor. Ama tuvaletlerin yetersizliğine dair şikayetler alıyoruz’ diyor.

Yol boyunca D-100 Karayolu’nun sağından devam eden yürüyüşte kimi geride kalıyor, kimi ise yürüyüş kolunun epey önünde. Yol boyunca araçlardan destek kornaları duyuluyor. Ama destek vermeyenlere de rastlanılıyor. CHP’li Tur Yıldız Biçer bir benzin istasyonu işletmecilerinin tuvaletleri kilitlediğini, ‘Biz AKP’liyiz’ dediklerini aktarıyor . Tuvaletin bile esirgendiği toplumsal yarılma diyelim…

Yürüyüşün yüksek tedarikli ismi Mahmut Tanal, kalın kampçı yağmurlukla yetinmemiş, kalın lastik çizmeleri ile katılıyor yürüyüşe. CHP’li vekiller Tanal’a takılarak ‘ O Mahmut Tanal’a has’ diyor.

Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından başlayan yürüyüşün Maltepe ya da başka bir cezaevi ile sınırlı kalmayacağını söylüyor bazı vekiller. Mesela Eren Erdem ‘Berberoğlu başka bir cezaevine nakledilse bile bizim yolumuz, güzergahımız’ değişmeyecek açıklamasını yapıyor.

Yine merak ettiğim bir konu ile ilgili aldığım yanıtla bitireyim yazımı. Nerelerde mola verileceğini, güvenlik güçleriyle kimlerin görüşeceğini, sağlık ekibinin koordinasyonunu genel merkezden bir ekip yürütüyor.

İstanbul’a 350 km kala ‘Adalet’ otobüsünden zaman zaman Vedat Türkali’nin sesinden ‘Bekle bizi İstanbul’ çalınıyor.

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız…