'Bizler de sözlerini aynen iade ediyoruz'

İdris Baluken, Ferhat Encü, Gülser Yıldırım, Gültan Kışanak ve Fırat Anlı adına Figen Yüksekdağ imzasıyla yapılan açıklamada Erdoğan'ın 'terörist' benzetmesi 'aynen iade' edildi.


POLİTİKA - Kandıra Cezaevi'nde tutulan seçilmişler adına açıklama yapan HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, “AKP Genel Başkanı’nı, HDP Eş Genel Başkanı’na 'terörist' demeden önce bölgesel ve küresel terör örgütleriyle yaptığı işbirliğinin hesabını vermeye çağırıyoruz” dedi.

“Kandıra 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde tutulan milletvekilleri ve seçilmiş siyasetçiler adına Figen Yüksekdağ” imzasıyla, HDP Milletvekilleri İdris Baluken, Ferhat Encü ve Gülser Yıldırım ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı adına yapılan açıklamada, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın G20 Zirvesi'nde HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında “terörist” ifadesine kullanmasına tepki gösterildi. Açıklamada, şöyle denildi:

“Demirtaş’a yönelik her türlü hakaret halkların iradesine çarpıp dönecektir. AKP Genel Başkanı, demokratik siyasetin meşru yollarıyla başa çıkamadığı halkların iradesini hapsederek boğacağını sandı, yanıldı. Şimdi ise bütün dünyaya kendisini ve ülkesini rezil etmek pahasına ucuz ve eğreti yaftalamalarla, hakaretlerle durumu kurtarmaya çalışıyor. Ama görüldüğü gibi daha da batıyor.

Selahattin Demirtaş ve HDP, gayrimeşru hale gelmiş siyasi iktidar karşısında meşrutiyetin ve haklılığın sembolü olmuştur. Demirtaş 6 milyon insanın iradesidir. Her türlü hakaret ve çamur atma faaliyeti bu iradeye çarpıp dönecektir. Bu saldırı da diğerleri gibi gerçeğin güneşini karartamayacaktır.

AKP Genel Başkanı’nı, HDP Eş Genel Başkanı’na 'terörist' demeden önce bölgesel ve küresel terör örgütleriyle yaptığı işbirliğinin hesabını vermeye çağırıyoruz. Kendisine sözlerini bizler de aynen iade ediyoruz.” (dihaber)