Akşener'in evinin önünde toplanıp slogan atanlara beraatArtı Gerçek

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in evinin önünde toplanarak slogan atan 16 kişi hakkında beraat kararı verildi.


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile twitter üzerinden tartışan İYİ Parti lideri Meral Akşener'in evinin önünde toplanan MHP’liler hakkında beraat kararı verildi. Akşener video görüntülerini Twitter hesabından paylaşıp Bahçeli'yi etiketlemiş ve "Yüreğin yetiyorsa kendin gel, bekleriz" diye yazmıştı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in evinin önünde toplanarak slogan atan 16 kişi hakkında 'hakaret' ve 'tehdit' suçunda açılan davada karar verildi.  Mahkeme, 'tehdit' ve 'hakaret' olarak nitelendirilen sözlerinin yasada suç olarak tanımlanmadığını gerekçe göstererek tüm sanıkların beraatine karar verdi.

İstanbul Anadolu 22. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasına, tutuksuz yargılanan 15 sanık ve avukatları ile sanıkların ikisinden şikayetçi olan Meral Akşener'in avukatları katıldı. Söz alan Akşener'in Avukatı Meral Alemdar, iki sanık hakkındaki şikayetlerinin sürdüğünü söyledi. Sanıkların avukatı ise müvekkillerinin protesto haklarını kullandıklarını söyleyerek beraatine karar verilmesini istediler.  Son sözleri sorulan sanıklar avukatlarının savunmalarına katılarak beraatlerine karar verilmesini talep ettiler. 

Mahkeme, sanıkların 'hakaret' ve 'tehdit' olarak nitelendirilen sözlerinin yasada suç olarak tanımlanmadığını gerekçe göstererek beraatlerine karar verdi.

İddianamede, 16 şüphelinin 'birden fazla kişi tarafından birlikte tehdit' suçundan ikişer yıldan beşer yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istenmişti. Olayın ardından görevden alınan MHP Üsküdar İlçe Başkanı Hakan Aslan ile eski ilçe sekreteri Naim Özcetekin'in 'hakaret' suçundan 3'er ay 15'er günden 2'şer yıl 4'er aya kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti. Kalabalık, 'Bozkurtlar burada çakallar nerede' şeklinde slogan atarken Akşener, görüntüleri videoya alıp twitter hesabından paylaşmış ve Bahçeli'yi etiketleyerek "Başka anaların çocukları üzerinden yiğitlik olmaz. Yüreğin yetiyorsa kendin gel, bekleriz" yazmıştı. (HABER MERKEZİ)