Fuat Uğur: Bu yazı yeni bir darbe seçeneği akılda tutularak yazılmıştırArtı Gerçek

Darbe girişimini aylar öncesinden yazan yazar, ‘darbe’ konulu yeni bir yazı yazarak şu notu bıraktı: Bu yazı yeni bir darbe seçeneği akılda tutularak yazılmıştır.


Rus hava savunma sistemleri S-400’lerin satın alınması ve sonrasında Washington’ın yaptırım kararlarıyla gerilen ABD-AKP hükümeti ilişkileriyle Türkiye yeni bir krize son sürat sürükleniyor. Gerilen ilişkiler nedeniyle gerek diplomaside gerek ekonomide gelişmeler tedirginlikle izlenirken, hükümet cephesinden dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı.

İktidara yakın isim olan ve 15 Temmuz darbe girişimini aylar öncesinden yazan Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur, bugünkü köşe yazısında da “darbe” konusunu bir kez daha gündeme getirdi. S-400’lerin satın alınmasının ardından yaşananları değerlendiren Uğur, Türkiye’nin ekonomik olarak dara gireceğini, bu atmosferle gidilen seçimi muhalefetin kazanacağını öne sürdü.

Uğur’un “Bu yazı yeni bir darbe seçeneği akılda tutularak yazılmıştır” ifadelerini kullandığı yazısında, 7 madde ile hazırlandığını iddia ettiği ‘plana’ ilişkin şunları yazdı:

“1- Türkiye’ye yaptırım uygulatma işini, yani kızgın patatesi Trump’ın eline verecekler. Kongre’deki Cumhuriyetçiler şimdiden harekete geçti, demokratlar da desteklemeye hazır zaten.

2- Türkiye ise ABD karşısında millî birlik ruhu içinde kenetlenecek. Muhalefet şimdiden işareti aldı ve nasıl MİLLÎ BİRLİK VE VATANSEVERLİK SÖYLEMLERİ içine girdiklerini gözlüyoruz. 

3- S-400’lerin ardından Rusların SU-57 tipi F-35’leri cebinden çıkaran uçakları için görüşme masasına oturulacak. Küreselci ABD medyası da “ABD Trump yüzünden en güçlü müttefikini kaybetmek üzere” propagandası yapacak ve ABD’nin bölgede Türkiye’yi kaybetmesinin faturası Trump’a çıkarılacak.

4- Yaptırım uygulanan Türkiye ekonomik bakımdan zor duruma girecek. “Millî muhalefetimiz” bastırdıkça bastıracak. Türkiye’de Amerika ve Erdoğan-iktidar karşıtı gösteriler yapılacak. Eğer erken seçim gündeme gelmezse 2023 başkanlık seçimleri beklenecek.

5- Bu atmosferde gidilen seçimlerde muhalefetin yerel seçimlerdeki ittifakı daha da güçlendirilecek çıkartacakları aday da seçimi kazanacak. Bu vakte kadar kripto FETÖ’cüler muhalif isimleri bol bol mağdur edecek.

6- Bu arada ABD başkanlık seçimlerinde Trump kazanamayacak ve demokratların, yani küreselcilerin adayı kazanmış olacak.

7- ABD ve Türkiye başkanları Küreselcilerin istediği düzlemde iş birliğinin ilk adımlarını atacak.

Bundan sonrasını yazmama gerek yok sanırım.

Not: Bu yazı yeni bir darbe seçeneği akılda tutularak yazılmıştır.”

 Fuat Uğur’un “Trump bizi ne kadar öpecek?” başlıklı yazısının tamamını okumak için tıklayınız…