Erdoğan gelmeden protestoları başladı: İstenmiyorsunArtı Gerçek

Erdoğan, Almanya ziyareti öncesinde Berlin, Hannover ve Düsseldorf'ta 'İstenmiyorsun' pankartlarıyla protesto edildi.Alman siyasilerin Erdoğan için verilecek resmi davete yönelik boykotu ise büyüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya'ya yapacağı ziyaret öncesinde ülkenin farklı kentlerinde düzenlenen küçük çaplı gösterilerle protesto edildi. Başkent Berlin'de birkaç yüz kişinin toplandığı eylemde göstericiler "Erdoğan istenmiyorsun" yazılı pankartlar taşıdı. Bir başka pankartta ise 'Erdoğan öldürür, Merkel hapseder' mesajı vardı.

İLGİLİ HABER: İKİ ALMAN VEKİL ERDOĞAN İÇİN VERİLECEK YEMEĞE KATILMAYACAK

 İLGİLİ HABER: ERDOĞAN ALMANYA VE HOLLANDA İLE NEDEN YAKINLAŞIYOR?

DW'nin haberine göre Erdoğan'ın ziyaretine Hanover'de de tepki gösterildi. Erdoğan'ın ziyaretini sokağa çıkarak protesto eden grubun gösterisi daha sonra aşırı sağcılığa karşı kentte düzenlenen bir başka gösteriyle birleşti. Düsseldorf'ta düzenlenen gösteride ise 'Türkiye'deki devlet terörünü durdurun' yazılı pankartlar dikkat çekti.

"PROTESTOLARA STK'LER ÖNCÜLÜK EDİYOR"

Erdoğan karşıtı gösterilerin aralarında Kürt derneklerinin de olduğu çeşitli sivil toplum örgütlerinin öncülüğünde düzenlendiği bildirildi. Erdoğan'ın Almanya'daki resmi görüşmelerini gerçekleştireceği 28-29 Eylül tarihlerinde ülkede daha büyük çaplı protesto gösterileri planlanıyor. Erdoğan'ın ziyaret edeceği Berlin ve Köln'de düzenlenmesi planlanan eylemlerin her birine 10 bin civarında kişinin katılması bekleniyor.

BM Genel Kurulu için New York'a hareket etmeden önce havalimanında basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya ziyaretine de değindi. Erdoğan, "Öncelikli gündemimiz siyasi ilişkilerimizde son birkaç yılda yaşananların tamamen geride bırakılması olacaktır. Öte yandan ekonomik ilişkilerimizi karşılklı fayda temelinde daha da ileriye taşıyabilmek için atabileceğimiz adımlar olacaktır" diye konuştu. Erdoğan Türkiye'de yatırımları bulunan Alman firmaların üst düzey yöneticilerini de kabul edeceğini ifade etti.

"İLİŞKİLERİN YUMUŞAMASI HEDEFLENİYOR"

Berlin ve Ankara iki yıl önceki darbe girişiminden sonra çok sayıda Alman vatandaşının tutuklanması nedeniyle gerilen gelen Türkiye-Almanya ilişkilerini yeniden canlandırmaya çalışıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya'ya yapacağı ziyaretin normalleşme sürecine katkıda bulunması umuluyor.

Erdoğan son 15 yılda Almanya'yı Başbakan ve Cumhurbaşkanı sıfatıyla birçok kez ziyaret etmişti. Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'in davetiyle gerçekleşecek ziyaret programında resmi temasların yanı sıra devlet töreni ve resmi yemek daveti de yer alıyor. (DIŞ HABERLER SERVİSİ)