‘Klasik müziğin dahi prensi’ Maksim Mrvica İstanbul'da konser verdiArtı Gerçek

‘Dünyanın en hızlı piyanisti’ ve ‘klasik müziğin dahi prensi’ olarak bilinen Maksim Mrvica İstanbul'da sevenleriyle buluştu.


ARTI GERÇEK-Saniyede 16 nota çalarak “dünyanın en hızlı piyanisti” unvanına sahip olan Hırvat müzisyen Maksim Mrvica, dün akşam İstanbul'da konser verdi.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda (CRR) sahne alan ve müzik otoritelerince klasik müziğin dâhisi olarak anılan sanatçı, Game Of Thrones dizisinin tema müziğinin de bulunduğu "New Silk Road" adlı yeni albümünden eserler çaldı.

Türkiye'de ilk defa halka açık konser veren Mrvica, sahnede, İstanbul’da olmaktan mutlu olduğunu dile getirdi. Sanatçının konser verdiği salonda, tüm koltukların dolu olması dikkat çekti.Mrvica, 2 saatlik konserinde, "Fındıkkıran", "All Of Me" ve "Clocks" gibi yeni albümündeki parçaların yanı sıra, önceki çalışmalarında yer alan ve yorumuyla müzikseverlerin beğenisini toplayan "Flight Of The Bumblebee", "Exodus" ve "The Godfather" gibi klasiklere de yer verdi.

Mrvica, sahnede son olarak, Game of Thrones dizisi ile Mission Impossible film serisinin soundtracklerinin uyarlamasını çaldı.

DAKİKALARCA AYAKTA ALKIŞLANDI, SAHNEYE GERİ DÖNÜP YENİDEN ÇALDI

Repertuarını tamamlamasının ardından sahneden ayrılan müzisyen, dinleyicilerin ayakta dakikalarca süren alkışı üzerine yeniden sahneye dönerek seyirciyi bir kez daha selamladı. Daha sonra yeniden kulise dönen Mrvica, alkışın ve tezahüratların devam etmesi üzerine yeniden sahneye gelerek salonu bir kez daha selamladı. Sanatçı arından yeniden piyanonun başına geçerek bir eser daha çaldı. Sanatçı bu eserini de tamamlamasının ardından büyük bir alkış ve coşkuyla salondan uğurlandı.

MAKSİM MRVİCA: KLASİK MÜZİĞİN SINIR TANIMAZ DAHİSİ

Maksim Mrvica, "New Silk Road" albümünün turnesi için, aralarında Sydney, Seul, Pekin ve Şangay'ın da bulunduğu 60 şehirde konserler verdi.

Erken yaşta yeteneği belli olan sanatçı hem Hırvatistan Ulusal Yarışması hem de Fransa’daki Rubinstein Piyano Yarışması’nda birinci olduktan sonra Budapeşte’deki Franz Liszt Müzik Akademisini ve Paris’te Alexander Skrjabin Konservatuarını bitirdi.

EMI’den çıkardığı “Piano Player” albümü 4 milyondan fazla satmış, Hong Kong’ta iki kez Platin, Singapur’da Altın Plak aldı. Japonya’ya yaptığı 20 şehirlik turne uluslararası bir sanatçının ülkede gerçekleştirdiği en büyük turnedir. Bu turnenin başarısının ardından Moskova Filarmoni Orkestrası’ndan solist olarak davet aldı. Ayrıca Polonya Chopin Society sanatçıyı Chopin’in doğumunun 200. yıldönümünde konser vermesi için Varşova’ya davet etti.

Klasik müzik ve film müziklerinden, pop ve elektronik müziğe, müzik türleri arasındaki sınırları yıkan Maksim Mrvica, sadece klasik müzik dünyasıyla sınırlı kalmayıp daha geniş ve çeşitlilik gösteren seyirci kitlesine ulaştı. Olimpiyatlar Oyunlarının resmi müzik albümünde sanatçıya yer verilmiş, ayrıca MTV “Yılın En İyi Crossover Albümü” ödülü almıştır.

Mrvica, Johnny Legend’ın ‘All of Me’ parçasını tekrardan yorumlamış ve bu icrası Billboard Hot 100’de Pharrell Williams’in ünlü parçası “Happy”yi tahtından indirerek yerine birinciliğe yükselmiş ve 10 hafta birinci kalmıştır. Bu parça aynı zamanda ABD’de 4 milyondan fazla satarak ülkede 2014’ün en çok satan ikinci eseri olmuştur.