Mızraklı: Cumhurbaşkanı kayyımları değil seçilmişleri davet etmeliydiArtı Gerçek

Görevden alınan Selçuk Mızraklı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın büyükşehir belediye başkanlarını Saray'a davet etmesini değerlendirdi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 büyükşehir belediye başkanını Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na davet etmişti. 31 Mart yerel seçimlerinde HDP'nin kazandığı Diyarbakır, Mardin ve Van belediyelerinin seçilmiş başkanları ise İçişleri Bakanlığı tarafından 19 Ağustos'ta yerlerine kayyım atanarak görevden alındıkları için davete katılamayacak. 

Yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetini Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirdi.

Böyle bir toplantının kayyım atamalarından sonra gündeme gelmesinin manidar olduğunu belirten Mızraklı, meşruiyeti olmayan üç kayyımın oraya gitmesinin doğru olmadığını, oraya esas davet edilmesi gerekenlerin seçilmiş belediye eş başkanları olduğunu belirtti.

27 BELEDİYE BAŞKANI, 3 KAYYIM

Mızraklı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na davet edilen 30 büyükşehir belediye başkanına ilişkin, "Öncelikle bir düzelteme yapmak istiyorum. Rakamsal olarak baktığımız zaman 27 büyükşehir belediye başkanı seçilmiş, 3 de kayyımı davet etmiş. Kayyımlar seçilmiş değildir. Öncelikli bunun altını çizmek lazım" dedi. 

Daha önce Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve birçok büyükşehir belediye başkanının Cumhurbaşkanı'ndan randevu talep ettiğini ancak cevap verilmediğini hatırlatan Mızraklı, şunları söyledi:

"Bu toplantının bugün bu şekilde gerçekleştiriliyor olması bir yanlış mıdır? Hayır, yanlış değildir. O toplantıya çağrılanların şüphesiz ki icabet etmeleri ve katılmaları Türkiye'nin temel meseleleri konusundaki ve yerel yönetimlerdeki yaklaşımları, politikaları merkezi hükümetin bu konudaki yeri ve yapabilecekleri konusunda bir müşavere yürütmeleri çok normaldir. Ancak şu parantezin de açılması gerekir. Türkiye'deki milyonlarca yurttaşın seçilmişleri olarak, kayyım atanmış 3 belediyenin olduğu bir durumda, meşruiyeti olmayan 3 kayyımın oraya gitmesinin doğru olmadığını, esas oraya davet edilmesi gerekenlerin seçilmiş belediye eş başkanları olması gerektiğini ve bunun demokrasi değerleri acısından, demokrasi ilkeleri acısından, hukuk normları acısından da çok anlamlı olacağını belirtmek isterim."

Bu toplantının Diyarbakır, Mardin ve Van’ın seçilmişlerinin olmadığı bir iklimde yapılıyor olmasının Türkiye siyaseti ve mevcut rejim açısından da bir soruna işaret ettiğini söyleyen Mızraklı, "Bir kayyum süreci yaşanmış, ciddi bir siyaset tahribatı, ciddi bir demokrasi ve sandığı darbeleme durumu yaşanmış, arkasından böyle bir toplantıyı yapıyorsunuz. Hiç bu siyasi tahribata işaret etmeyeceksiniz, sanki ortalık süt limanmış gibi davranacaksınız. Bu meseleler konuşulacak olursa bence biraz yaralı sürecin yaralı bir şekilde Beştepe'ye aktarılması olur bu. O yaralı süreçten kurtulmanın yolu, seçilmişlerin bir araya geldiği buluşma süreçleridir" şeklinde konuştu.