Barış Akademisyeni Chris Stephenson da beraat ettiArtı Gerçek

'Barış Bildirisi'ni imzaladıkları için yargılanan akademisyenlerden beraat edenlerin sayısı 38'e yükseldi.


'Bu Suça Ortak Olmayacağız' bildirisini imzalamalarının ardından ihraç edilen ve haklarında 'örgüt propagandası yapmak' suçlamasıyla dava açılan Barış Akademisyenleri davalarından beraat kararları gelmeye devam ediyor. Barış Bildirisi imzacılarından İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Chris Stephenson hakkında da bugün görülen duruşmada beraat kararı verildi.

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi'nde de Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Chris Stephenson ilk duruşması dün görüldü. Stephenson savunmasında "Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi iddianamemde söz konusu edilen metin hakkında ifade özgürlüğü kapsamına girdiğine yönelik bağlayıcı bir karar verdi. Beraatımı talep ediyorum" dedi. Duruşma savcısı, mahkemede geçici görevlendirildiğini belirterek esas hakkındaki mütalaasını hazırlamak için her iki dosya yönünden de süre isteyerek duruşmayı bugüne bırakmıştı.

Bugün görülen duruşmada Stephenson hakkında beraat kararı verildi. Böylece Anayasa Mahkemesi (AYM) kararı sonrası beraat eden akademisyenlerin sayısı 38'e yükseldi.

Stephenson beraat kararına ilişkin Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı:

"Ve beraat.... Dayanışma gösteren herkese yüreğimden teşekkürler. Darısı haksızca yargılanan herkesin başına. Ve şimdi işe iade davası devam ediyor.."

 

 

(HABER MERKEZİ)