Demirtaş: KCK ile görüşmeye İçişleri Bakanlığı’nın korumasında gittikArtı Gerçek

KCK ile görüşmek için Kandil'e hükümetin bilgisi, desteği ve onayıyla gittiklerini söyleyen Selahattin Demirtaş, sınıra kadar İçişleri Bakanlığı personeli tarafından korunduklarını belirtti.ARTI GERÇEK - HDP'nin Eş Genel Başkanı iken tutuklanarak cezaevine konulan Selahattin Demirtaş’ın yargılandığı davanın duruşması üçüncü gününde Sincan Cezaevi Kampüsü'nde devam etti.

Selahattin Demirtaş, bugünkü duruşmaya da Edirne Cezaevinden SEGBİS aracılığıyla bağlandı.

Savunmasında hükümete ve adli makamlara önemli eleştiriler ve suçlamalarda bulunan Demirtaş, Kürt sorununda müzakere sürecinden çatışmalı sürece evrilmesinin nedenlerini sıralarken eleştiri oklarını hükümete yöneltti.

Devlet içinden partilerine yönelen cemaatçi yapının her saldırısının AKPtarafından sadece desteklenmekle kalmayıp siyasi bir parçası da olduğunu belirten Demirtaş, "Devlet içinden bize yönelen Cemaatçi yapı bizlere saldırdıkça AKP bunu alkışladı. Çünkü biz, AKP'ye karşı etkili bir muhalefet yapıyorduk. Son seçimde de gücümüz ortaya çıktı. AKP, bize yönelen o saldırıların siyasi parçası oldu her zaman. Bugün olduğu gibi" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim meydanlarında dillendirdiği 'Kandil'e gidip KCK ile görüştü' suçlamasına da yanıt veren Demirtaş, KCK yöneticileriile görüşmek için Kandil'e hükümetin bilgisi, desteği ve onayıyla gittiklerini, sınıra kadar İçişleri Bakanlığı'na bağlı personeli tarafından korunduklarını açıkladı.

Dünkü duruşmada hakkında düzenlenen fezlekelerdeki çelişkilere ve hukuka aykırılıklara dikkat çeken Demirtaş başta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Süleyman Soylu olmak üzere hükümet yetkililerinin kendisine yönelik ifadelerine cevap vermişti. Demirtaş bugünkü duruşmada sözlerine "2010-2011'de çok sayıda parti üyemiz AKP-Cemaat ortaklığıyla tutuklanmıştı. Onlara sahip çıkma faaliyetlerimiz nedeniyle, aynı Cemaat savcıları tarafından biz de terör örgütü üyesi olarak suçlandık ve 9 yıl sonra bu defa da ben yargılanıyorum" diyerek başladı.

Tutukluluk halinin devamına karar verilerek duruşması 18-19 Hazirana ertelenen Selahhattin Demritaş, savunmasının üçüncü gününde şu ifadelere yer verdi:

'10 YILDIR BİZE YAPILAN HER ŞEYİN ARKASINDA AKP VAR'

"Devlet içinden bize yönelen Cemaatçi yapı bizlere saldırdıkça AKP bunu alkışladı. Çünkü biz, AKP'ye karşı etkili bir muhalefet yapıyorduk. Son seçimde de gücümüz ortaya çıktı. AKP, bize yönelen o saldırıların siyasi parçası oldu her zaman. Bugün olduğu gibi. 10 yıldır bize yapılan her şeyin arkasında AKP vardır. Neden? Türkiye'nin çıkarları için mi? Toplumun çıkarları için mi? Hayır. Koltukları için. Rant için. Çıkarları için.

'BİZİ İMRALI'YA 23 DEFA DEVLETİN SAHİL GÜVENLİK GÜÇLERİ GÖTÜRDÜ'

Beni, 'Sayın Öcalan' dediğim için, 'Onunla görüşülsün' dediğim için yargılıyorsunuz ama devletin sahil güvenlik güçleri, partimin heyetini 23 defa Marmara'daki İmralı Adasına götürdü. Bunların sekizinde bizzat ben vardım.

'DEFALARCA KANDİL'E HÜKÜMETİN BİLGİSİ, DESTEĞİ VE ONAYIYLA GİTTİK'

Defalarca Kandil'de KCK üst yönetimiyle görüşmeye gittik. Tamamı da Hükümetin bilgisi, desteği ve onayıyla gerçekleşti. Kara yoluyla gidişlerimizde, Sınıra kadar da İçişleri Bakanlığı’na bağlı güvenlik personelinin korumasında gittik. Dönüşte de Hükümet ile görüştük. Şimdi de, İmralı'da ve Kandil'de dafalarca görümeler yaptığımız kişilere 2010'da, 2011'de ‘sayın’ demişim diye, ‘onlarla görüşülsün’ demişim diye yargılanıyorum. İşte ilkesizlik budur.

'BÜROKRATLAR SICAK YATAKLARINDAYKEN BİZ CANIMIZI ORTAYA KOYDUK VE BUNDAN DOLAYI YARGILANIYORUZ'

Çözüm sürecine karşı olan bir çok milletvekili ve bürokrat sıcak yataklarında yatarken bizler, yüz binlerce kilometre yol kat ediyorduk. Canımızı ortaya koyuyorduk. Ve bugün bizi, bundan dolayı yargılıyorsunuz.

'BARIŞ GÖRÜŞMELERİ ÇÖKÜNCE TERÖRİST OLARAK TUTUKLANDIM'

Daha önce de söyledim; barış sağlansaydı herhalde duruşma salonunda olmazdım. Fakat barış görüşmeleri çökünce, terörist olarak tutuklanıp içeri alındım. Peki bu durum Türkiye Cumhuriyeti Devletinin çıkarlarına uygun mudur? Hayır. AKP'nin çıkarlarına uygundur.

 

 

'ELÇİYE ZEVAL OLMAZ' TABİRİNE İNSANLIK BOYUNCA DİKKAT EDİLDİ, ELÇİYE YÖNELİRSEN İTİBARINI YİTİRİRSİN

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, yaptığı işe, verdiği söze sadık olduğunu gösteremediği sürece, yeni olası barış girişimlerinde saygınlığını yitirmiş olacak. Çünkü bu tür barış görüşmelerinde, sürecin içinde olan kişiler 'elçi'dir. Arabulucudur. Akil insandır. 'Elçiye zeval olmaz' tabiri vardır. Bu, insanlık tarihi boyunca dikkat edilmiş bir diplomatik, ahlaki ve etik bir kuraldır. Düşmanın bile olsa barış görüşmeleri yapan elçilere yönelirse saygınlığını, itibarını yitirirsin. Bundan sonra temasa geçecek uluslararası çevrelerin akıllarında hep, 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu konularda güvenilir değil. Barış görüşmelerinde rol alan kişileri terörist yaftasıya içeri atmış' notu olacaktır. Hükümetler geçicidir. Fakat devletler büyük, güçlü ve itibarlı olduklarını, özellikle bu tür işlerde göstermek zorundadırlar. Devlet demokratik bir devlet mi? Değil. Faşizan uygulamalar var, idamlar var, katliamlar var, köy yakmalar var. Var da var. Yapılmayan zulüm yok. Ama en nihayetinde devlet, son noktaya gelindiğinde kendi iç tutarlılığını korumak zorundadır.

'DEVLET İTİBARI OLMAYAN BİR DEVLETE DÖNÜŞTÜ'

İtibarın sarsılmasının etkisini önümüzdeki dönemlerde daha net göreceğiz. Devlet kredi bulamıyor dışarıda. Bunun tek sebebinin ekonomik göstergeler olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hayır. Devlet, itibarı olmayan bir devlete dönüştü. Hukukun üstünlüğü yok. Verdiği sözü tutmayan bir devlet var. Borç vermek istemiyor kimse. Bu noktaya getiren ne? İşte bu süreçler.

'VERİLMEYECEK HİÇ BİR HESABIMIZ YOK'

Yargıda, hukukta, siyasette cesaret dediğimiz şey; geleceği görerek, günlük kaygılara düşmeden ülkenin, çocuklarımızın geleceğini düşünerek risk almaktır. Biz bu riski aldık. Başımıza bunların gelme ihtimali çok yüksekti. 'Çözüm süreci çökerse biz direkt hapisteyiz. Ya da karanlık güçler tarafından ortadan kaldırılacağız' diye düşündük. Buna da hazırdık. Denendi. İki üç defa suikast girişimi de oldu. Bizden hesap isteniyor. Yaptıklarımızın hesabı. Verilmeyecek hiçbir hesabımız yok. Biz terörist değiliz. Eminim, vicdanı olan herkes bunu anlamaya çalışıyordur. Biz terör faaliyeti yürütmedik. Şiddeti de silahı da desteklemedik. En akılcı, bildiğimiz, inandığımız yolla, bu sorunların çözümü için uğraştık. Sizler (mahkeme heyeti) bunu 'terörist faaliyet' olarak değerlendirmeye devam ediyorsunuz, ben de anlatmaya devam edeceğim.

'AMAÇ ÇÖZÜM SÜRECİNİ YÜRÜTÜLEMEZ KILMAKTI'

13 no'lu fezlekede 'suçu ve suçluyu övdüğüm' suçlaması var. Fezlekeyi hazırlayan savcı FETÖ'den ihraç ve tutuklu. Bir savcı niye rahatsız olur, ülkesine barış gelme ihtimalini siyasetçiler konuşuyorsa? Görünen o ki, o günlerin bazı güçleri bunu engellemek için canla başla çalışıyordu. Amaç, çözüm sürecini yürütülemez kılmaktı Bu fezlekenin altında yatan siyasi amacı anlatmaya çalışıyorum da, peki yapılan hukuken doğru mudur? Bir milletvekilinin, kendi görüşünü açıkladı diye cezalandırılmasını, nasıl bu kadar rahat isteyebilirsin? Bu, yargı gücünün kötüye kullanılmasıdır.

'KİME SAYIN DEYİP DEMEYECEĞİME SAVCI KARAR VEREMEZ'

13 no'lu fezlekeye konu olan sözlerde suç unsuru yoktur. Bunlar benim siyasi görüşlerimdir. Kime 'sayın' deyip demeyeceğime de savcılar karar veremez.

 

 

'KILIÇDAROĞLU'NA SALDIRANIN ELİNİ ÖPEN HAKKINDA İŞLEM YAPILACAK MI?'

Kılıçdaroğlu'na yumruk atan adamın elinin öpülerek fotoğraflarının ve videolarının çekilmesi, 'milli kahraman' denilerek paylaşılması hakkında bir işlem yapılacak mı? Suçu ve suçluyu övme var mıdır orada? Kim barış için, akan kanın durması için, yangının sönmesi için bir damla su taşıyabiliyorsa tutumu saygındır. Öcalan da, barışa sunduğu katkılar nedeniyle saygın bir iş yapmıştır. Umarım fırsatı olur, daha fazla da yapar.

Duruşmaya ara verildi.

Selahattin Demirtaş verilen aranın ardından 14 No'lu fezlekedeki Newroz konuşması üzerine yapılan suçlamalara ilişkin konuşuyor:

"Konuşma 18 Mart 2012 tarihinde, fezleke ise 1 Ekim 2015'te hazırlanmış. Ben bu fezlekede, 2012 Diyarbakır Newroz konuşmam sırasında yapmadıklarımla suçlanıyorum; Atılan sloganları engellememek. Beni kendi memuru zannetmek, savcının haddi değildir. 

'SAVCI HADDİNİ AŞMIŞTIR'

Mazlum Doğan'ı anarak terörü övmüşüm. Mazlum Doğan, işkenceye karşı sembolleşmiş bir isim. Aslında ben vicdanlı, ahlaklı bir savcı olsam bu soruşturmayı açan savcı hakkında, işkenceyi övdüğü için soruşturma açardım. 'Mazlum Doğan şiddet kullanmış, o yüzden kahramandır' mı demişim? Mazlum Doğan'ın, Diyarbakır Cezaevindeki işkenceler karşı duruşundan söz etmişim. Savcı niye bundan rahatsız? Savcı burada da kendini zorlamış, haddini aşmıştır. Suç uydurabilmek için kanun, hukuk, ahlak dinlememiştir.

'HALKIN NEWROZ'U NASIL KUTLAYACAĞINA VALİ KARAR VEREMEZ'

Yaptığımız, Newroz'un yasaklanmasını protesto etmektir. Anayasal hakkımızdır. Halkın Newroz'u nasıl kutlayacağına valiler karar veremez. Valilerin yapması gereken, kutlamaların güvenliğini sağlamaktır.

'BUNUN ADI FAŞİZMDİR'

Benimle alakası olmayan her türlü bilgi, görüntü CD'si, CD çözümü dosyaya tıkıştırılmış durumda. Dosyanın anlaşılmaz hale, içinden çıkılamaz hale getirilmesi girişiminin bir parçası. Peki Emniyet, bunların içinde ne olduğunu bilmiyor mu? Biliyor. Fakat dosyaya koymuş. Peki bu, mahkemeyi yanıltma girişimi değil mi? Bu fezlekede savcı, yaptıklarımdan çok yapmadıklarımla ilgili suçlamalar yöneltmiş. Bunun adı faşizmdir. Ben savcının emrindeki bir kolluk gücü değilim."

Demirtaş'ın konuşmasının ardından Mahkeme Heyetini Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 18-19 Hazirana erteledi.