Sönmezateş: FETÖ'cü değilim, ateistimArtı Gerçek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişimini planladığı ve yönettiği iddia edilen eski tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, mahkemede ifade verdi.


15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda yaşanan eylemlere ilişkin 224 sanıklı davaya devam edildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a suikast girişimini planladığı ve yönettiği iddia edilen eski tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, mahkemede verdiği ifadede, "Ben ateistim" dedi.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Sincan'da görülen duruşmada Gökhan Şahin Sönmezateş, esasa ilişkin savunmasını yaptı. Sönmezateş, darbe girişiminden bütün siyasi partilerin haberi olduğunu iddia ederek darbeye katılanlar arasında farklı siyasi gruplardan kişilerin de bulunduğunu öne sürdü.

15 Temmuz'dan önce kendisine ismini vermediği bir komutanın darbe olması halinde hangi tarafta yer alacağını sorduğunu anlatan Sönmezateş, "Ben de 'Biz askeriz, siz komutansınız. Siz hangi tarafta yer alırsanız biz de o tarafta yer alırız.' dedim. Burada isim vermeyeceğim." diye konuştu.

 Sönmezateş, 2016 Nisan ya da Mayıs ayında Albay Mete Kuş'un yanına gelerek darbe olabileceğini söylediğini iddia etti.

'FETÖ İLE BAĞLANTIM YOK'

“FETÖ" üyelerinin bir kısmının da darbeye destek vermediğini belirten Sönmezateş, "Darbe öncesi herkes pozisyon almış, MİT, Emniyet İstihbarat pozisyon almış, bütün cemaatler, ulusalcılar, Perinçek ekibi pozisyon almış. Evet, FETÖ de pozisyon almış ancak ikiye ayrılmış. Şahin kanat 'Darbeye katılalım' demiş, diğer taraf ise çekimser kalmış." dedi.

"FETÖ üyeliği" suçlaması hakkında da savunma yapan Sönmezateş, "Kimseyi ikna edemedim. Ya Fethullah Gülen'i almak için bana mı ihtiyacınız var? Zaten 4 kez idam almışım, bir o kadar yıl da ceza almışım. FETÖ'cü olmanın suçu ne, 15 yıl. O kadar cezayı alan adam 15 yıldan mı korkar? Kimseyi ikna edemedim. Madem öyle, 'örgütten çıktım' diyorum, çıktım" diye konuştu.

Sönmezateş, 2004'te binbaşı rütbesiyle İzmir'de görev yaptığı sırada Karşıyaka İmam Hatip Lisesi ile Gülen Cemaatinin kapatılan eğitim kurumu Yamanlar Koleji'ne Milli Güvenlik dersi vermeye gittiğini söyledi.

"FETÖ" ile bağlantılı olmadığını savunan ve "Ben ateistim" diyen Sönmezateş, "Bir gün öleceğim, vasiyetimdir. Mezarıma hiçbir FETÖ'cü gelmesin" ifadelerini kullandı.

Sönmezateş, savunmasına yarın devam edecek. (Kaynak: AA)