'Tarımla finans piyasaları entegre olacak'

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkçi, Türkiye Ürün İhtisas Borsası’nın faaliyete geçmesiyle tarımsal piyasalarla finansal piyasaların entegre olacağını belirtti.

EKONOMİ - Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Türkiye Ürün İhtisas Borsası'nın, ülkenin tarım ürünleri piyasası için "devrim niteliğinde bir gelişme" olduğu değerlendirmesinde bulundu. Türkiye Ürün İhtisas Borsası'nın elektronik ürün senetlerinin işlem göreceği, uluslararası düzeyde faaliyette bulunacak bir borsa olacağına değinen Tüfenkci, borsa için tarım ürünleri ve sermaye piyasalarının önde gelen kurum ve kuruluşlarıyla bankaların güçlerini birleştirdiğini ifade etti.

Tüfenkci şöyle devam etti: "Türkiye Ürün İhtisas Borsası'nın faaliyete geçmesiyle elektronik ürün senetlerinin alım ve satımı tamamen elektronik ortamda, hızlı ve güvenilir biçimde, tek bir platformda yapılacaktır. Çok sayıda alıcı ve satıcının bulunduğu gelişmiş bir tarım ürünleri piyasası oluşacak ve tarımsal piyasalarla finansal piyasaların entegre olması sağlanacaktır. Tarım ürünleri piyasamızın daha da geliştirilmesi ve derinleştirilmesiyle birlikte ülkemiz tarım ürünleri ticaretinin merkezi haline gelecek ve tarım ürünleri piyasasında dünyanın lider ülkelerinden biri olacaktır. Borsanın faaliyete geçmesiyle üreticiler, tacirler, sanayiciler ve bu kişilerin yanı sıra bu piyasada işlem yapmak isteyen herkes, zaman ve mekan sınırlaması olmaksızın bu borsada elektronik ürün senedi alım satımı yapabilecek ve elektronik ürün senetleri, altın, döviz, hisse senedi gibi bir yatırım aracı olarak kullanılabilecek."